Ako mať zdravé dieťa pri častých zmenách počasia

5 min
21. feb'16

Súčasné februárové počasie je plné prekvapení. Respektíve, sú dve možnosti, ktoré vás ráno budú čakať. Krásny slnečný deň, ktorý by nemal problém konkurovať jari, alebo dážď. Nie však obyčajný. Priznajte sa, koľko z vás zlomilo dáždnik tento týždeň? "Niet lepšej kombinácie ako dážď so silným vetrom." Všetky náhle zmeny počasia otestujú imunitu nielen dospelých, ale aj vašich drobcov. Ako oklamať počasie a neskončiť s plným nosom? Zavrieť sa doma znie ako dobrá možnosť, ale my máme pre vás lepšie tipy. 

Detská imunita zmeny počasia

Zdravie dieťaťa by nemalo závisieť na zmenách počasia 

Áno, je to také jednoduché. Teda, nielen zdravie vášho dieťaťa. Zmeny počasia sú nepríjemné a sú ľudia, ktorí sú na ne citliví, ale to nie je dôvod na to, aby hneď ochoreli. Základom je dobrá imunita a oblečenie. Čudovali by ste sa čo spraví jedna vetru odolná vrstva oblečenia. Ak neveríte, skúste si to otestovať na vlastnej koži, keď sa dážď s vetrom vráti.

Ako správne posilňovať imunitu detí a na čo pri zmenách teplôt myslieť? Pozor! Zmeny teplôt môžu byť aj u vás doma, nielen vonku. Poďme si to rozobrať na drobné. 

Imunita detí je vaša zásluha 

Nie je tajomstvom, že budovanie imunity u detí sa začína už v prvých dňoch ich života. Štúdie ukazujú, že kojenie je jeden z hlavných faktorov, ktoré sa podieľajú na posilňovaní imunity vášho dieťaťa. To už však dávno viete. Aké ďalšie faktory zohrávajú svoju dôležitú úlohu? Strava, aktívny pohyb a primeraná hygiena.

Ak už vaše dieťa prijíma rôzne kašičky a mixované jedlo, myslite na to, aby bolo dostatočne rôznorodé. Ak ho budete neustále kŕmiť rovnakými surovinami, nemusí mať v tele dostatok dôležitých živín. Je to podobné, ako keby ste stále chceli jesť len jeden druh ovocia alebo zeleniny. Aj napriek tomu, že sú zdravé, neprijímate iné, dôležité látky. 

Rovnako je to aj deťmi. Áno, je jednoduchšie ich kŕmiť overenými receptami, ktoré im chutia, ale nie vždy je to najlepšia voľba. Spravte si nutričný plán. Správne zvolená strava s množstvom vitamínov a minerálov pomáha bojovať s infekciami. 

Ak máte stravu dotiahnutú do dokonalosti, je čas myslieť na dostatočnú hygienu. Nie, nemyslíme tým prehnané čistenie a umývanie všetkého, čoho sa vaše dieťa môže chytiť. Ako dobre viete, trochu špiny pomáha posilňovať imunitu. Sterilné priestory nechajte nemocniciam. Vy ste ako dieťa tiež nežili v bublinke a ste tu.

Hygienu treba zvýšiť len v prípade, že ste ochoreli vy a nechcete svoje bábätko alebo dieťa nakaziť. Alebo vtedy, keď s ním idete k lekárovi na kontrolu. Aj obyčajná čakáreň môže byť nočnou morou, však? Čo robiť v tomto prípade?

Ubezpečte sa, že ľudia, ktorí boli s vami v kontakte si dobre umyli ruky predtým, než sa dotýkali vášho drobca. Noste so sebou vlastné hračky, keď idete do ordinácie. Hračky, ktoré sú tam sú síce pre deti, ale viete koľko detských rúk a bacilov sa na nich už vystriedalo? 

Choroby sú súčasťou rastu vašich najmenších. Dokonca aj tie im pomáhajú v budovaní imunity, preto sa príliš netrápte, ak už nejakú infekciu alebo chorobu dostanú. Akurát by nemali byť mesačnou rutinou. 

Kúpanie dieťaťa a nachladnutie

Nielen bláznivé počasie sa vyznačuje náhlymi zmenami teplôt, Čudovali by ste sa, ale aj obyčajné kúpanie môže mať za následok, že vaše dieťa ochorie. Hlavne v prípade, že to robíte nesprávne. Teplá voda verzus chladnejšia miestnosť. Už viete kam tým mierime? Postupujte nasledovne, aby ste sa vyvarovali začiatočníckym chybám. 

  1. Zaistite, aby teplota medzi kúpeľnou a detskou izbou bola zhruba rovnaká. Prípadne môžete kúpať dieťa vo vaničke priamo v izbe, ale vždy sa držte blízko radiátora alebo iného zdroja tepla. 
  2. Uistite sa, že počas kúpeľa a po ňom nevetráte, pretože studený prievan môže spraviť v tomto okamihu viac škody ako úžitku. 
  3. Nájdite vhodný čas na kúpanie. Za ideálny sa považuje ten, kedy sa vaše dieťa cíti najviac pohodlne. 
  4. Vyzliekanie oblečenia sa tiež ráta, preto opäť myslite na teplotu v izbe. 

Aktívny pohyb na nezaplatenie

Strava, hygiena a správne návyky sú jedna vec. Čo však nikdy neoklamete je pohyb. Ten jednak pomáha budovať imunitu, no najmä trénuje svaly, vytrvalosť a odolnosť voči rôznemu počasiu. Správne dieťa oblečte a zoberte ho von kedykoľvek je to možné. Nielen počas pekných dní, ale aj tých pochmúrnych. Vieme, do tých sa vám tiež veľmi nechce, ale prekonajte sa. Robíte to pre svoje dieťa. Čím viac výkyvov počasia zažije ako dieťa, tým menší problém bude mať v neskoršom veku. Deti znesú oveľa viac ako by ste si mysleli. 

Aby pobyt vonku nenudil, najmä ak sú ihriská a pieskoviská mokré, berte so sebou hračky, ktoré sú farebné alebo s veselými motívmi. Špeciálne po daždi odporúčame trojkolku s Nemom a Dory. Pozrite si spoločne rozprávku, rozdeľte si svoje filmové role a hor sa za dobrodružstvom. Kaluže sú v tomto prípade viac ako dovolené, len treba deťom obuť gumáky. 

Trojkolka Hľadá sa Dory Be Move Smoby od 15 mesiacov

Trojkolka hľadá sa Dory

Detské trojkolky