Prečo záhradkárčiť s deťmi? Toto sú hlavné benefity hry na záhradníka

  Kategórie: Výchova, Aktivity s deťmi,
7 min
09. máj'25

Rýchly svet technológií a sociálnych sietí nás všetkých chtiac-nechtiac núti žiť rovnako rýchlo. Daňou za to je nielen naše zdravie, ale aj vzťahy a dopláca na to aj detstvo našich detí. Práve záhradkárčenie je jednou z aktivít, pri ktorej dokáže rodina opäť spomaliť a spojiť sa s prírodou. Poďte sa s nami pozrieť na hlavné benefity práce v záhrade.

Záhradkárčenie s deťmi nie je iba o pestovaní. Počas prác v záhrade u detí prebúdzate lásku k prírode, pestujete u nich zvedavosť, kreativitu, trpezlivosť a zmysel pre zodpovednosť. Nebojte sa zašpiniť si s deťmi ruky a vrhnite sa naplno do krásy starostlivosti o záhradu. Nemusí byť vôbec veľká, zázraky sa totiž dokážu udiať aj na balkóne.

Niekto by povedal, že hlavným a jediným benefitom záhradkárčenia je chutná úroda z vlastných zdrojov. Áno, doma vypestovaná zelenina a ovocie je cieľom každého záhradníka, ale práca v záhrade nie je iba o tom. Záhradkárčenie s deťmi so sebou prináša viaceré benefity:

  • Prispieva k všestrannému rozvoju zmyslov. Deti v rukách cítia rôzne veľkosti a štruktúru semiačok, pôdu, drevo, lístky. Môžu ovoňať rôzne kvety a vidia pestré farby prírody. Rozvíja sa teda hmat, čuch a zrak, ale pri ochutnávaní úrody aj chuť a nezaostáva ani sluch.
  • Motivuje deti k jedeniu zeleniny a ovocia. Mnohé deti odmietajú jesť najmä zeleninu, ale vlastná úroda ich môže povzbudiť k tomu, aby ochutnali, čo vypestovali.
  • Prebúdza zvedavosť a na základe toho aj učenie. Deti zisťujú, aký vplyv majú ročné obdobia, čo urobí s rastlinami príliš veľa dažďa a ako ju ovplyvní dlhodobé sucho. Okrem toho deti spoznajú pestrú paletu ovocia a zeleniny a jednotlivé odrody. Záhradkárčenie je nikdy nekončiaci sa proces učenia nielen pre deti, ale aj pre dospelých.
  • Podporuje kreativitu, hoci sa to na prvý pohľad nemusí tak zdať. Dajte deťom pri zakladaní záhrady voľnú ruku a uvidíte, akú farbu kvetov vyberú, aký tvar záhrady si zvolia a podobne. Záhradkárčenie má síce pravidlá, ale môže byť aj kreatívne a zábavné.
  • Posilňuje rodinné putá, pretože je to činnosť, do ktorej sa môžu zapojiť všetci členovia rodiny.
  • Spája deti s prírodou a učí ich, aké dôležité je starať sa o ňu.
  • Pestovanie akýchkoľvek rastlín, či už okrasných alebo úžitkových, vyžaduje každodennú pozornosť, starostlivosť a určitú mieru zodpovednosti.

Dievčatko v záhrade

Štyri kroky k úspešnému záhradkárčeniu

Záhradkárčenie s deťmi má množstvo výhod, z ktorých budú čerpať nielen deti, ale aj rodičia. Na začiatok k tejto príjemnej aktivite budete potrebovať iba trochu priestoru, pôdy a vody, záhradné náradie a zopár semien alebo priesad. Ak ste nikdy nemali vlastnú záhradu, nemusíte sa ničoho báť. Na všetko prídete spolu s deťmi. Tak poďme na to.

1. Naplánujte si záhradný priestor

Každá rastlina potrebuje slnko a tieň, avšak v inom pomere. Niektoré druhy zeleniny, ale aj kvety obľubujú priame slnečné žiarenie a neprekáža im, keď na nich slnečné lúče dopadajú počas celého dňa. Iné rastliny, naopak, preferujú tieň a príliš veľa slnka im škodí.

Pozrite sa na priestor, na ktorom chcete založiť svoju záhradu a spolu s deťmi nakreslite pôdorys budúcej záhrady. Do mapy zaznačte slnečné a tienisté miesta a zapíšte do legendy, kedy a na aké miesta dopadá slnko. Na základe toho môžete vybrať rastliny, pre ktoré budú podmienky vo vašej budúcej záhrade ako šité na mieru. Deti sa vďaka tejto príprave naučia plánovať, logicky myslieť a analyzovať.

2. Preskúmajte pôdu

Pri záhradníčení sa nevyhnete špinavým rukám, oblečeniu a možno sa deťom dostane trochu hliny aj do vlasov. Aj vďaka tomu sa ale postupne prepracujete k úspešne založenej záhrade. Najprv však musíte vedieť, s akou pôdou budete pracovať. Pomocou ručnej lopatky alebo rýľom vykopte aspoň 15 cm hlbokú jamu. Vezmite hrsť hliny a silno ju v dlani stlačte. Ak zostane pohromade, máte ílovitú pôdu, no ak sa rozpadne, máte pôdu piesočnatú.

Najvhodnejšia hlina je taká, ktorá je ľahká a nadýchaná, čo umožňuje vode a živinám rýchlo sa dostať k rastline a zároveň je táto hlina dostatočne pevná na to, aby udržala korene pekne pokope. Do akejkoľvek pôdy pridajte ešte pred sadením kompost a rašelinu, dôkladne túto zmes premiešajte a hneď tak zlepšíte kvalitu svojej pôdy.

Počítajte aj s tým, že počas rýľovania a kopania možno narazíte na rôzne červy a dážďovky. Deti sa ich môžu zľaknúť a môžu im pripadať nechutné, avšak vysvetlite im, že títo obyvatelia pôdy sú prospešní a pomáhajú prevzdušňovať pôdu. Objavenie červov je zároveň ďalším benefitom záhradkárčenia - podnecuje to zvedavosť u detí a aj takýmto spôsobom sa malí záhradkári dozvedia niečo o podzemnom ekosystéme a o tom, aké dôležité sú pre záhradu takmer neviditeľné živé organizmy.

Deti v záhrade

3. Voda ako základ

S vodou je to podobne ako so slnkom a tieňom - niektoré rastliny prežijú pár dní bez polievania, iné chcú mať zasa “nohy vo vode”. Ak si nie ste s deťmi istí, či treba rastliny v záhrade popolievať, osvojte si test s kameňom. Na pôdu položte kameň (ideálne taký, ktorý dokážu zdvihnúť aj deti) a každé dva dni (počas horúcich dní aj každý deň) skontrolujte hlinu pod ním. Ak je pôda vlhká, záhradu ešte nemusíte polievať, no ak je suchá, vyťahujte krhličky a pustite sa do polievania.

Samozrejme, vlhkosť pôdy môžete otestovať aj vlastnými rukami. Do pôdy zapichnite prst (asi do hĺbky 5 cm) a v prípade, že ho vytiahnete suchý, musíte záhradu poliať. Myslite na to, že polievanie je pre rastliny ako dodržiavanie pitného režimu. Pri nedostatku vody rastliny trpia a sú v strese, nerastú dostatočne rýchlo, chýbajú im živiny a zanedbávanie zalievania môže vyústiť aj do ich vysušenia. Bez pravidelnej zálievky sa deti nedočkajú úrody, preto je záhradkárčenie aj o disciplíne a zodpovednosti.

4. Nezabúdajte na výživu

Áno, čítate správne, aj rastlinky potrebujú jesť a nie vždy im stačí iba polievanie. Ich obľúbeným jedlom je kompost, teda rozložená organická hmota, ktorú môžete vytvoriť aj doma. V súčasnosti existujú aj malé kuchynské kompostéry alebo kompostéry na balkón, do ktorých pravidelne pridávate kuchynský odpad, napríklad šupky zo zeleniny a ovocia, kávovú usadeninu, škrupinky z vajíčok a podobne. V komposte sa postupom času jednotlivé “ingrediencie” rozložia a vytvoria živiny pre záhradu.

Slnko, pôda, voda a živiny sú štyri základné elementy, ktoré potrebujete pre úspešné založenie záhrady. Nevyhnutnosťou sú aj kvalitné semienka, poprípade priesady a, ako inak, záhradné náradie. Vo výbave každého správneho záhradkára, či už malého alebo veľkého, by nemala chýbať ručná lopatka, rýľ, hrable, krhlička a fúrik.

Ak už vopred viete, že hra na záhradníka bude vaše deti naozaj baviť, potešte ich celou sadou hračiek do záhrady. Skutočnému záhradníkovi nesmie chýbať ani kosačka, košík na úrodu a takisto kvetináče, v ktorých môžu deti pestovať napríklad bylinky alebo kvety.

Zdroj:

Pomôžte vylepšiť tento článok
Je tento článok užitočný?