Skutočné prírodné divadlo: Ako do záhrady prilákať vtáčiky a veveričky?

  Kategórie: Výchova,
6 min
05. jan'22

Vtáčiky a veveričky nemusia byť vo vašej záhrade nevyhnutne nepriateľ číslo jeden. Mnohí ich zo svojich záhrad vyháňajú a robia všetko pre to, aby sa nikdy nevrátili. My však vieme nielen to, prečo tieto zvieratká privítať v záhrade s otvorenou náručou a plným kŕmidlom, ale aj to, ako sa o ne najmä v tomto zimnom období postarať.

Veveričky aj vtáčiky sú voľne žijúce živočíchy, ktoré sa s príchodom nízkych teplôt pomaly sťahujú bližšie k ľuďom, a to z jedného jednoduchého dôvodu - hľadajú tam potravu. Skutočnosť, že aj na vašu záhradu zavítali títo návštevníci, je krásnym dôkazom toho, že sa u vás cítia príjemne a vaša záhrada je pre ne zdravým, bezpečným prostredím, ktoré podporuje diverzitu týchto živých tvorov. Chcete, aby sa aj do vašej záhrady nasťahovali našuchorené operence a veveričky s huňatým kožúškom? Poradíme vám, ako na to.

Veverička a kŕmidlá

Dokonalé prírodné divadlo

Pozorovanie zvierat v ich prirodzenom prostredí je omnoho lepšie ako ich sledovanie v zoologickej záhrade alebo prostredníctvom dokumentu v televízii. Deti aj dospelí ostanú uchvátení tým, akými spôsobmi sú veveričky aj vtáčiky schopné získať jedlo, ako vyďobkávajú a vyhryzávajú jadro orieška zo škrupinky, ako si pridržiavajú kukuričné klasy a s akou ľahkosťou sa hojdajú na zavesených dobrotách.

Kŕmidlá vo vašej záhrade v deťoch prebudia vzťah k prírode. Vďaka tomuto jednoduchému záhradnému doplnku sa deti naučia rozoznávať jednotlivé druhy vtákov a na konci zimy budú vedieť, že do vašej záhrady pravidelne prilietavajú sýkorky, vrabce, stehlíky, či dokonca ďatle. Zistia, že veverička je skutočný akrobať a nemusí byť iba ryšavá, ale aj hnedá a čierna. Odpozorujú, že chvosty veveričiek sú poriadne huňaté, brušká biele a ich ušká sú zakončené roztomilými štetinami. Zvieratká v záhrade sa jednoducho postarajú o skutočné prírodné divadlo.

Ako ich prilákať do záhrady?

Ak vo vašom blízkom okolí žijú veveričky a rôzne vtáčiky, prilákať ich do záhrady by nemal byť problém. Najväčším lákadlom je totiž jedlo, ktoré je pre zvieratká v zime menej dostupné. Dôležité je umiestniť do záhrady samostatné kŕmidlá pre vtáčiky i veveričky, resp. viacero kŕmidiel vo väčšej vzdialenosti. Obaja návštevníci totiž obľubujú podobné, až priam rovnaké krmivo a mohlo by sa stať, že nakoniec by jedni hostia vyhnali zo záhrady tých druhých.

Veveričky aj vtáčiky si pochutnávajú na orieškoch rôzneho druhu (zavďačíte sa im vlašskými aj lieskovými orechmi, v prípad veveričiek nič nepokazíte ani arašidami či gaštanmi) a slnečnicových semenách, ktoré môžete rozsypať po zemi alebo nasypať do kŕmidiel a rozvešať po stromoch. Veveričky potešíte aj jabĺčkami, mrkvou, sušeným chlebom, kukuričnými klasmi a šiškami - celé ich zaveste na konáriky stromov, vďaka čomu sa stanete svedkami veveričej akrobacie, alebo klasy kukurice napichnite na špeciálne kŕmidlo pre veveričky.

Sýkorky a kŕmidlo

Drevené kŕmidlo pre veveričku Eichhorn

Drevené kŕmidlo pre veveričky od nemeckého výrobcu Eichhorn sa bude dokonale vynímať v každej záhrade. Kŕmidlo z prvotriedneho lipového dreva je hladké na dotyk a ešte predtým, ako ho umiestnite do záhrady, ho môžu vaše deti vymaľovať a ozdobiť podľa vlastnej fantázie. V balení si totiž okrem dreveného kŕmidla nájdu aj 6 pestrých farieb a štetec. Vďaka šikovnosti detí vnesiete do záhrady trochu umenia a prilákate roztomilé veveričky, ktoré si s radosťou pochutnajú na orieškoch a iných dobrotách.

Drevená vtáčia búdka Eichhorn

Najjednoduchší spôsob, ako do záhrady prilákať vtáčiky, je umiestniť v nej vtáčiu búdku. Tá od Eichhorn je na to ako stvorená. Ideálna veľkosť a kvalitné lipové drevo pritiahne pozornosť každého malého operenca. Do stavania vtáčej búdky sa môžu zapojiť aj deti, a to tak, že ju skrášlia podľa svojich predstáv. Fantázii sa v tomto prípade medze naozaj nekladú a je len na vašich malých výtvarníkoch, aké umelecké dielo z búdky vytvoria. Vtáčiu búdku potom môžete zavesiť na strom alebo ju položiť na vyvýšenú, stabilnú podložku.

Vtáčia búdka Eichhorn

Drevené kŕmidlo pre vtáčiky Eichhorn

Kreatívne kŕmidlo pre vtáčiky Eichhorn dopĺňa našu trojicu záhradných doplnkov, ktoré sa stanú druhým domovom vtáčikov aj veveričiek. Drevené kŕmidlo deťom umožní priamo pozorovať vtáčiky pri kŕmení a vďaka tomuto zážitku sa naučia malí ornitológovia rozoznávať jednotlivé druhy vtákov a vybudujú si lepší vzťah k prírode. Podobne ako kŕmidlo pre veveričku a vtáčiu búdku, aj kŕmidlo pre vtáčiky je pripravené na vymaľovanie. Dajú mu vaše deti minimalistický dizajn alebo sa dokonale vyhrajú s farbami a kŕmidlo bude pestré ako papagáj?

Nebuďte až príliš ústretoví

Pohľad na kŕmiace sa vtáčiky a šantiace veveričky je nádherný a vyrovná sa aj obľúbenej rozprávke v televízii. Dajte si však pozor na to, aby ste pri vytváraní podmienok pre tieto zvieratká neboli až príliš ústretoví. Prebytok jedla a množstvo kŕmidiel môže byť na škodu. Môže sa stať, že návštevníci vo vašej záhrade nezjedia všetko, čo im ponúknete a krmivo začne hniť a kaziť sa.

To môže prilákať škodcov v podobe potkanov, v extrémnych prípadoch k vám môže zavítať aj líška či kuna. Po pár dňoch sami zistíte, koľko potravy treba zvieratkám nasypať. Začnite radšej s menším množstvom a kŕmidlá doplňte až vtedy, keď bude všetko zjedené. Nebojte sa toho, že sa zvieratká nevrátia - veľmi dobre si zapamätajú, kde sú vítanými hosťami a kde ich pravidelne kŕmia.

Pred zimou tiež skontrolujte rôzne miesta, ktoré by mohli zvieratká využiť na hniezdenie. Ide najmä o odkvapy a odkvapové rúry, podkrovie, kryty svietidiel, ale aj záhradný nábytok a rôzny úložný priestor vo vašej záhrade. Tieto prístupové body zablokujte a vyhnete sa tak mnohým nepríjemnostiam - nikto predsa nechce vyhadzovať veveričku či vtáčika z hniezda.