Bábätko už nie je bábätko, ale dojča, ktoré sa smeje, hrá, má rado spoločnosť iných ľudí a vy sa tešíte z jeho neustáleho pokroku. Osem a deväťmesačné dieťa už vníma širší svet okolo seba a neustále hľadá nové podnety. Tak ako doteraz, aj v tomto období môžete vo vývoji svojho drobca očakávať veľké zmeny.
Vaše osemmesačné dieťatko je koordinované, silnejšie a začína chápať význam bežných slov. Je stále zručnejšie, čo dokazuje aj manipulácia s hračkami s rôznymi funkciami. Už vedia, ktoré tlačidlo stlačiť a za čo potiahnuť, aby hračka ožila. V tomto období treba dávať pozor aj na nábytok - ten pre deti vo veku 8 a 9 mesiacov predstavuje ideálne lezecké steny. Tu sú všetky zmeny, ktoré môžete u svojich detí pozorovať v týždňoch 33 - 40.
33. týždeň
Pripravte sa na človiečika s osobnosťou! Vaše dieťa v 33. týždni má už svoje vlastné názory a nepochybne vám dá vedieť, čo bude robiť a čo nie. Pre mnohých rodičov môže byť toto obdobie znepokojujúce, ale majte na pamäti, že deti ešte len spoznávajú svoje emócie, experimentujú s nimi a učia sa prostredníctvom nich ovládať svoje prostredie. Áno, dôjsť môže aj na citové vydieranie, hoci to určite nebude plne vedomé. Deti iba začínajú testovať vaše limity a skúšajú, čo všetko im dovolíte.
34. týždeň
Pravdepodobne vám neušlo, že vaše dieťa je viac koordinované a silnejšie najmä v oblasti nôh a chodidiel, takže možno konečne prišlo na to, ako sa vytiahnuť do stoja. Povzbuďte ho v tomto pokroku napríklad tak, že na pevnú stoličku položíte jeho obľúbenú hračku, čo dieťatko motivuje. Hračku na stoličke v blízkosti dieťatka však nikdy nenechávajte bez dozoru. A počítajte s tým, že už onedlho nájdete svojho drobčeka v postieľke stáť, nie iba ležať.
35. týždeň
Ste pripravení na prvé slová? Na poriadne prvé slovo si ešte chvíľu počkáte, no už teraz môže dieťatko začať tvoriť slabiky spájaním samohlások a spoluhlások. Vlastným deťom často nerozumejú ani rodičia, a to bude zrejme aj prípad vašej rodiny. Napríklad “slovom” da môžu deti označiť sloveso aj podstatné meno, ktoré spolu vôbec nesúvisia. Deti už chápu bežné slová ako „lopta“ či „fľaša“. Ich smäd po vedomostiach uspokojíte čítaním množstva detských kníh a označovaním vecí. Vnímajú naozaj každé slovo, hoci ho ešte niekoľko týždňov nebudú vedieť vysloviť.
36. týždeň
Deti si, prirodzene, nepamätajú všetko od momentu, kedy sa narodili. Približne vo veku 8 alebo 9 mesiacov si však môžu začať vytvárať spomienky na svoje zážitky. Pri pohľade na loptu si napríklad môžu spomenúť na to, že lopta sa gúľa a zatlačením ju rozhýbu. Môžu si dokonca stanoviť ciele, napríklad robiť hluk panvicou tým, že po nej búchajú lyžičkou. Už teda plne objavili svet príčin a následkov a teraz ho podrobne skúmajú.
Zdroj foto: Freepik
37. týždeň
Začiatkom 37. týždňa vaše dieťatko vstúpilo do deviateho mesiaca, čo znamená, že je stále mobilnejšie a šikovnejšie. Práve začiatok 9. mesiaca je ako stvorený na zabezpečenie domácnosti. Nebezpečné, malé, ťažké a ostré predmety umiestnite mimo dosahu detí a pouvažujte aj nad bezpečnostnými zámkami. Zvedavosť detí je bezhraničná a ich mobilita ich dostane ešte ďalej a ešte rýchlejšie.
38. týždeň
Okolo 38. týždňa začnú deti zanechávať “stopy”. Teraz nemáme na mysli žiadne odtlačky prstov alebo plienkové nehody, ale naozajstné stopy po ich šibalstvách. Počas pohybu po dome budú vyťahovať knihy z políc a vyberať obsah skriniek bez ohľadu na to, čo sa v nich nachádza. Hoci je pre vás únavné neustále po nich upratovať, táto zvedavosť je prirodzenou súčasťou ich vývoja.
39. týždeň
Ak sa vám zdá, že si vaše bábätko stále niečo strká do úst, zrejme máte pravdu. Bábätká vo veku od 8 do 12 mesiacov môže trápiť prerezávanie ďalších zúbkov, čo je jeden z dôvodov. Ďalší je ten, že aj takto deti spoznávajú svet. Čo keď tá hračka chutí rovnako dobre ako vyzerá? Všetko musia preskúmať, a to nielen pohľadom a dotykom, ale aj chuť je dôležitá. Deti sa okrem toho stále častejšie pretáčajú na bruško a späť a ich záľubou v tomto týždni bude aj zhadzovanie predmetov.
40. týždeň
Dávajte si pozor na to, čo a ako robíte a čo v prítomnosti detí poviete. Deti rodičov sústredene sledujú už nejaký čas a práve teraz začínajú napodobňovať všetko, čo robíte. K uchu si prikladajú telefón, pijú “kávu” a keď dostanú príležitosť, pokúsia sa vyčistiť si zúbky (alebo aspoň ďasná) a bábike budú česať vlásky. Napodobňovanie predstavuje pre deti základný spôsob učenia, preto je vhodnú ponúkať im hry na profesie alebo bábiky, o ktoré sa môžu starať rovnako, ako sa vy staráte o ne.