Tonic v tehotenstve: Áno alebo nie?

  Kategórie: Tehotenstvo,
6 min
26. máj'25

Tehotenstvo je krásne obdobie v živote každej ženy, no prináša so sebou aj mnohé obmedzenia, najmä v jedle a nápojoch. Často diskutovanou témou medzi budúcimi mamičkami je aj tonic v tehotenstve. Je bezpečné piť počas tehotenstva tento obľúbený s chinínom?

Tonic je obľúbený nápoj známy svojou typickou horkastou chuťou. Tú mu dodáva chinín, kryštalický prášok z kôry chinínovníka. Tento strom z Južnej Ameriky, konkrétne z Ekvádoru, sa do Európy dostal v 17. storočí a našiel využitie nielen v nápojoch, ale aj v medicíne. Chinín je totiž neoddeliteľnou súčasťou liekov na maláriu a uplatnil sa aj vo vlasovej kozmetike, keďže spomaľuje vypadávanie vlasov a stimuluje vlasové folikuly. Čo však spôsobuje chinín v tehotenstve?

Čo spôsobuje tonic v tehotenstve?

Chinín, a teda aj tonic s obsahom chinínu, môže prechádzať placentou a dostať sa do tela vášho bábätka. Chinín počas tehotenstva môže predstavovať riziko, avšak veľmi malé a neexistujú dostatočné výskumy a štúdie, ktoré by vedeli s istotou povedať, že pitie tonicu počas tehotenstva je škodlivé. Tonic dostupný v našich končinách obsahuje iba malé, takmer zanedbateľné množstvo chinínu alebo chinínovej arómy a tehotná ženy by musela vypiť viac ako liter tonicu denne, aby to malo vplyv na jej zdravie alebo zdravie bábätka.

Mnohé tehotné ženy sa aj napriek tomu obľúbenému tonicu vyhýbajú. Viaceré zdroje totiž uvádzajú, že chinín spôsobuje sťahy maternice a môže vyvolať predčasný pôrod. Objavili sa tiež prípady novorodencov, ktorí po narodení trpeli abstinenčnými príznakmi, najmä nervovým trasom, ktorý úplne vymizol po dvoch mesiacoch po narodení. Tieto ojedinelé prípady sa však týkajú gravidity, počas ktorej žena vypila väčšie množstvo tonicu takmer každý deň, a to počas celého trvania tehotenstva. To isté sa vzťahuje aj na ružový tonic v tehotenstve. Je tu však aj druhá skupina žien, ktorá nedá na tonic dopustiť ani počas tehotenstva, a to z jedného dôvodu - pitie tohto nápoja im pomáha uvoľniť kŕče v nohách.

Fakt, že tonic (čistý, suchý alebo ružový) môže spôsobiť potrat alebo predčasný pôrod, privádza mnohé budúce mamičky k otázke, či je vhodné piť tonic na vyvolanie pôrodu. Opäť platí skutočnosť, že množstvo chinínu obsiahnuté v tonicu je také nízke, že na vyvolanie pôrodu by bolo potrebné vypiť veľmi veľké množstvo tohto nápoja.

Neexistuje dostatočné množstvo zozbieraných dát a lekárskych výskumov, ktoré by túto teóriu potvrdzovali. Tonic na konci tehotenstva teda s veľkou pravdepodobnosťou nevyvolá pôrod, ale môže pôsobiť aspoň ako placebo. Tehotné ženy, ktoré prenášajú, rady vyskúšajú všetky babské aj lekárske tipy a triky na to, ako urýchliť pôrod.

Tonic a tehotenstvo

Zdroj foto: Freepik

Čo piť počas tehotenstva?

Môžem piť počas tehotenstva kávu? A čo minerálky? Nealkoholické pivo? Kombuchu? Ženy sa počas tehotenstva (a ešte viac počas dojčenia) musia obmedzovať a niekedy si už samy nie sú isté tým, čo môžu a čo nemôžu piť. Náš rýchly prehľad vám pomôže vyznať sa v tom raz a navždy.

Čo áno

  • čistá voda
  • pasterizované mlieko
  • sýtená voda

Čo áno, ale s mierou

  • minerálne vody - minerálna voda je vo všeobecnosti počas tehotenstva bezpečná, ale nemala by byť jediným zdrojom tekutín každý deň. Niektoré minerálky majú vysoký obsah sodíka, čo môže spôsobiť opuchy a nepriaznivo ovplyvniť krvný tlak.
  • tonic - pohár tonicu pri špeciálnej príležitosti by vám nemal ublížiť.
  • čistá voda z plastových fliaš - niektoré plastové fľaše obsahujú bisfenol-A, teda BPA, pričom jeho vysoká hladina počas tehotenstva môže vyvolať potrat, spôsobiť vrodené chyby bábätka, nízku pôrodnú hmotnosť a iné zdravotné problémy v detstve. Samozrejme, ak si občas dáte vodu z plastovej fľaše, nič sa nestane, ale pokúste sa pre zdravie vo všeobecnosti uprednostniť vodu zo sklenených fliaš alebo z kohútika.
  • džúsy a šťavy - pitie kvalitných ovocných džúsov a štiav je zdraviu prospešné, ale aj to vo veľkej miere škodí. Nepreháňajte to s džúsmi, pretože môžete ľahko prekročiť odporúčané množstvo kalórií a cukru. Doprajte si radšej čerstvé ovocie a zeleninu.
  • sladené sýtené nápoje - tieto nápoje často nemajú žiadnu nutričnú hodnotu a obsahujú iba kofeín, cukor a umelé sladidlá. Ak vás počas tehotenstva trápi nevoľnosť, môžete si dať colu alebo inú sýtenú vodu, ale netreba to preháňať.
  • káva - počas tehotenstva sa nemusíte úplne vzdávať kávy, stačí príjem kofeínu obmedziť na 200 mg denne. Čo si pod tým predstaviť? Tak napríklad šálka instantnej kávy obsahuje 100 mg kofeínu, šálka espressa asi 60 mg, šálka filtrovanej kávy 100 mg kofeínu a šálka čaju 75 mg kofeínu. Aj bezkofeínová káva obsahuje isté množstvo kofeínu (jedna šálka = cca 12 mg) a kofeín obsahuje aj cola, energetické nápoje a čokoláda.
  • čaje - pokiaľ ide o zelený čaj, dávajte si pozor na to, aby ste nepresiahli dennú dávku kofeínu. Môžete si dopriať aj šálku bylinného čaju, avšak s bylinkami opatrne. Pozorne si preštudujte účinky čaju na zdravie a vyhýbajte sa tým, ktoré nie sú vhodné pre tehotné a dojčiace ženy. Potenciálne nebezpečný môže byť harmanček, fenikel, mäta pieporná, zázvor a maliník.

Čo nie

  • mlieko bez tepelnej úpravy a/alebo pasterizácie - mlieko, ktoré neprešlo tepelnou úpravou alebo pasterizáciou môže obsahovať baktériu s názvom listeria. Tá môže spôsobiť potrat, infekcie, ochorenia a v závažnom prípade až smrť.
  • alkohol - pravidelné a nadmerné pitie alkoholu počas tehotenstva poškodzuje nenarodené dieťa. Výsledky výskumov o vplyve malého množstva alkoholu nie sú jasné, preto sa odporúča úplne sa alkoholu vyhýbať. Výnimkou sú nealkoholické verzie, napríklad nealkoholické pivo, avšak je náročné nájsť na trhu také, ktoré by neobsahovali ani 0,5% alkoholu.
  • kombucha - stále populárnejšia kombucha takisto obsahuje isté percento alkoholu a nie vždy je pasterizovaná, takže sa v nej spája riziko prítomnosti listerie a alkoholu. Kombucha v tehotenstve sa preto neodporúča, no jej účinky môžete nahradiť pasterizovaným kefírom, jogurtom so živými kultúrami alebo probiotikami.

Zdroj:

Pomôžte vylepšiť tento článok
Je tento článok užitočný?