Tehotenstvo týždeň po týždni: 22. týždeň

  Kategórie: Tehotenstvo,
07. sep'20

Nestačíte s dychom a bolesť chrbta sa neustále stupňuje? Vitajte v 22. týždni tehotenstva, ktorý si okrem iného pripravil aj takéto príznaky. Už 5 mesiacov vo vás rastie nový človiečik, ktorý si pýta stále viac a viac miesta a práve od tohto týždňa bude rýchlejšie rásť nielen bábätko, ale aj vaše bruško.

V 22. týždni bábätko meria 27-28 cm a váži okolo 400 gramov. Ak máte v mobile nainštalované rôzne tehotenské aplikácie, pravdepodobne uvidíte, že bábätko v tomto štádiu tehotenstva prirovnávajú k mangu či kokosovému orechu. Čo všetko sa s bábätkom deje v tomto týždni tehotenstva a ako sa to prejavuje na mamičke?

Príznaky dvadsiateho druhého týždňa

Väčšina príznakov, ktoré budete počas 22. týždňa pociťovať, sú typické pre všetky budúce mamičky prechádzajúce si rovnakým obdobím. Ich príčinou je najmä fakt, že bábätko rýchlo rastie a potrebuje stále viac a viac priestoru.

  • Strie. Tieto malé “jazvy” sú spôsobené rýchlym natiahnutím pokožky, ktorá sa tesne pod povrchom trhá. Ak sa im chcete vyhnúť, vyskúšajte pravidelné natieranie špeciálnymi olejmi proti striám. Nie všetky mamičky sa ich po pôrode dokážu úplne zbaviť, no po narodení bábätka budú menej viditeľné.
  • Vypuklý pupok. Bábätko sa vo vašom brušku poriadne rozťahuje, niekedy dokonca až tak, že “vytlačí” pupok von. Nemusíte sa obávať, po pôrode sa opäť vráti do svojej pôvodnej polohy.
  • Väčšia chuť na sex. Okolo 22. týždňa sa hormóny mnohých budúcich mamičiek zbláznia, čo môže vyústiť do zvýšeného sexuálneho apetítu. Vychutnajte si s partnerom nežný sex, ktorý je úplne bezpečný pre mamičku aj dieťatko.
  • Častejší vaginálny výtok. Okrem zvýšeného libida sa pravdepodobne častejšie objaví aj silnejší vaginálny výtok, ktorý spôsobuje nadmerná cirkulácia krvi “tam dole”.
  • Opuchnuté chodidlá a dlane. V tele vám počas tehotenstva prúdi nielen viac krvi, ale aj iných tekutín a ich nadmerné množstvo sa môže prejaviť ako opuch končatín. Mierny opuch neveští nič zlé, no ak máte pocit, že prišiel veľmi náhle a opuchnuté chodidlá a dlane vám spôsobujú väčšie problémy, navštívte gynekológa. Opuch počas tehotenstva totiž môže byť znakom preeklampsie.
  • Bolesti chrbta. Extra váha, ktorú so sebou neustále nosíte a tlak bábätka vyvolajú bolesti chrbta u každej budúcej mamičky. Uľaviť vám pomôže vyhrievaná podložka, masáž a dojčiaci vankúš, ktorý počas tehotenstva využijete na spanie.
  • Dýchavičnosť. Problém polapiť dych má na svedomí opäť bábätko a fakt, že si vo vašom tele vytvára viac miesta. Tlačí na pľúca a vám tak bráni v dýchaní. Nepreháňajte to preto s cvičením či rýchlou chôdzou a zapíšte sa radšej na hodiny tehotenskej jógy, ktorá vám pomôže aj pri pôrode.
  • Rýchlo rastúce vlasy a ochlpenie. To najlepšie na koniec! Teda až na to ochlpenie. Zvýšená hladina hormónov v tehotenstve spôsobí rýchlejší rast vlasov, vďaka čomu budete mať pri pôrode leviu hrivu, no rapídnou rýchlosťou rastie aj iné ochlpenie na tele.Tehotenstvo dvadsiaty druhy tyzden text

Tehotenské bruško počas dvadsiateho druhého týždňa

Máte pocit, že bábätko kope ako o život a potom sa zrazu na dlhé hodiny odmlčí? Zrejme to bude tým, že v tomto štádiu tehotenstva veľmi veľa spinká. Dieťatko dokáže prespať aj 12-14 hodín denne. Všetky orgány sa zdokonaľujú a vyvíjajú sa aj oči a pery bábätka. Dúhovky bábätka sa začínajú zafarbovať a práve v tomto období sa rozhodne, akej farby budú neskôr očká dieťatka. Bábätku okrem lanuga, jemného ochlpenia po celom tele, rastú aj vlásky a jeho pokožka už nie je taká priehľadná ako v začiatkoch vývinu.

Čo vás v 22. týždni čaká?

Túžite zvečniť svoje bruško na fotografiách? Teraz je ten správny čas poobzerať sa po fotografovi, ktorého práca sa vám bude páčiť. Rastúce bruško vás zrejme prinúti nazrieť aj do obchodov a zaobstarať si aspoň jedny tehotenské džínsy a legíny. Investujte tiež do kvalitnej podprsenky, ktorá sa vám zíde aj na dojčenie bábätka a pomaly môžete začať s nákupom dojčenských potrieb a rozkošného oblečenia.