Kde sa dvaja bijú, tam zasiahne rodič

  Kategórie: Výchova,
5 min
28. feb'25

Deti sa hádajú, provokujú, robia si zle a občas dôjde aj na fyzické súboje. Je pritom úplne jedno, či máte doma chlapcov, dievčatá alebo súrodenecký mix. Nezáleží ani na veku, ku konfliktu medzi súrodencami skôr či neskôr určite príde. Zasahovať alebo nezasahovať, keď sa deti začnú biť? A dá sa súrodeneckým hádkam a bitkám predchádzať?

Súrodenci sa bijú. Nenechajte sa zmiasť tými rozkošnými tváričkami a anjelskými očami. Biť sa budú bratia, sestry a aj brat so sestrou. Dôvod sa vždy nájde a často pôjde o maličkosti, ktoré však deti vidia inak. Rodičia niekedy nevedia, či do konfliktu svojich potomkov zakročiť, ako a kedy zasiahnuť a ako celý problém vyriešiť. Neexistuje jeden univerzálny postup, pretože každé dieťa je iné, každý súrodenecký vzťah je iný a rozdielne sú aj problémy, kvôli ktorým hádky vznikajú.

Kedy zakročiť?

Počujete, že deti sa o niečom hádajú a premýšľate, kedy a či vôbec zasiahnuť? Občas im stačí dať čas a problém vyriešia aj bez vašej pomoci, no ak majú vaše deti tendenciu premeniť hádku na súboj, je dobré zakročiť skôr. Deti sa neustále učia, ako reagovať na emócie, a to nielen svoje, ale aj ostatných, preto sa im možno vaša pomoc zíde.

Je tiež obrovský rozdiel medzi tým, či sa do konfliktu dostali deti vo veku dvoch rokov alebo tínedžeri. V prípade starších detí už môže ísť o súrodeneckú rivalitu a nie iba o pokus ukradnúť mladšiemu súrodencovi novú hračku.

U mladších detí do veku približne desať rokov treba zakročiť skôr, než začne jedno z detí plakať. Možno budete musieť zakročiť a deti od seba odtrhnúť. Vtedy je dobré poslať každé na inú stranu miestnosti, aby sa upokojili. Zrejme na seba budú nepríjemne zazerať a vyplazovať jazyk, ale aspoň budete vedieť, že nedôjde k fyzickému útoku.

Vy sa pokúste zachovať chladnú hlavu a nerobiť unáhlené závery. Ešte neviete, čo sa stalo, tak načo hneď kričať na jedno či druhé dieťa, poprípade obidve? Počkajte, kým vychladnú aj deti a potom sa s nimi o probléme porozprávajte. Na záver nezabúdajte na spravodlivosť. Bijú sa deti kvôli hračke? Postarajte sa o to, aby ju nedostalo ani jedno z nich, v opačnom prípade by ste mohli byť čoskoro svedkom ďalšieho konfliktu.

Konflikt súrodencov

Zdroj foto: Freepik

Kompromisy, empatia a pravidlá

V ideálnom svete by k súrodeneckým súbojom nedochádzalo, v tom menej ideálnom by im rodičia vždy dokázali zabrániť. To sa vám zrejme nepodarí, no našťastie existujú stratégie, vďaka ktorým budú konflikty medzi súrodencami menej časté:

  • Naučte deti robiť kompromisy. Začínajúci konflikt sa nemusí skončiť fyzickým súbojom, ale dosiahnutím dohody. Veďte deti k tomu, aby si už v útlom veku vedeli požičiavať hračky, aby sa striedali pri domácich prácach a naučili sa vyjednávať (napríklad si raz pozrú film podľa výberu jedného, potom vyberie film ten druhý). Ak sa dohodnú, že videohru bude hrať každý z nich hodinu, je potrebné tento harmonogram dodržať. Robiť kompromisy je umenie a vaše deti to určite zvládnu.
  • Rozprávajte sa s deťmi o pocitoch. Držať v sebe hnev, frustráciu a iné nepríjemné pocity môže vyústiť práve do hádky a bitky. Naučte deti vyjadrovať svoje pocity a hovoriť o nich. Prečo je jedno dieťa nahnevané na to druhé? Na zažehnanie súrodeneckej krízy budú deti vďaka tomu používať slušné slová a rozhovory namiesto pästných súbojov a trhania vlasov.
  • Precvičujte empatiu hraním hier. Hranie spoločenských hier nie je iba o víťazovi. Počas hry sa deti učia striedať, vyjednávať, zvažovať iné perspektívy a učia sa aj prehrávať. Prostredníctvom hier deti môžete naučiť súcitiť s tým, ktorý prehráva a tešiť sa s víťazom.
  • Vytvorte pravidlá a dodržiavajte ich. Nie každá domácnosť má pravidlá, ale ak sa vaše deti často dostávajú do konfliktov, je dobré nastaviť si ich. Máme na mysli nielen večierku, príchod od kamarátov či dĺžku sledovania televízie, ale aj spravodlivé rozdelenie domácich prác. Nastavením pravidiel budú deti vedieť, čo a kedy ich čaká a hneď bude doma menej dôvodov na hádku.
  • Strávte čas s každým dieťaťom osobitne. Doprajte deťom vašu plnú pozornosť a vyhraďte si čas na každé z nich bez prítomnosti toho druhého. Lepšie sa spoznáte a doprajete dieťaťu pocit dôležitosti. Každý občas chce, aby sa pozornosť sústredila iba na jeho osobu a deti nie sú výnimkou.
  • Pozrite sa konfliktu na zúbok. Prečo došlo k hádke alebo fyzickému súboju? Je za tým iba bezvýznamná maličkosť alebo majú deti pádny dôvod na bitku? Opýtajte sa ich na dôvod, ale nerobte rozhodcu. Niektorá zo zúčastnených strán by mohla mať pocit, že uprednostňujete jedno dieťa pred druhým. Buďte iba mediátorom a nechajte deti, aby si problém vydiskutovali medzi sebou.

Hádky a bitky detí sú pre rodičov stresujúce, no pravdou je, že aj takýmto spôsobom sa deti učia o svete a jeho fungovaní. Zisťujú, kde sú limity ostatných, ale aj ich vlastné a postupne prichádzajú na to, za aké veci sa oplatí bojovať a aké je lepšie prenechať druhým. Každá hádka a bitka vašich detí bude iná, preto k nim pristupujte individuálne a nezabúdajte - všetko riešte s chladnou hlavou.

Zdroj: