Samostatné sedenie, plazenie, štvornožkovanie, prvé kroky… dieťatko už v ranom veku prechádza rôznymi vývojovými miľníkmi, ktoré rodičia poctivo sledujú a oslavujú každý jeden z nich. Výnimkou nie je ani spomínané plazenie a štvornožkovanie, ktoré deťom otvára nové možnosti spoznávanie sveta. Kedy začínajú deti štvornožkovať a je to niečo, čo ich treba naučiť?
Štvornožkovanie je vo vývoji detí veľmi dôležitou fázou a ostáva ňou aj napriek tomu, že mnohí rodičia o tom v súčasnosti vedú rôzne diskusie. “Chôdza” na všetkých štyroch je pre dieťatko nielen fyzickým, ale aj psychickým tréningom a jednoznačne predstavuje významný míľnik. Podobne ako pri napredovaní v ostatných aspektoch, aj pri štvornožkovaní treba dieťatko povzbudzovať, ale na druhej strane ho k tomu nenútiť.
Príprava na veľkú výzvu
Kým pre dospelého človeka je chôdza niečo také prirodzené ako dýchanie, pre tých najmenších je aj štvornožkovanie poriadnou výzvou. Pýtate sa, ako naučiť dieťa štvornožkovať? Je pravda, že štvornožkovanie si vyžaduje dôkladnú prípravu, no deti to väčšinou zvládnu bez pomoci rodičov.
Dieťatko musí najprv vedieť zdvihnúť zadoček a bruško odlepiť od zeme a k tomu všetkému položiť dlane na podlahu. Telesná váha dieťatka sa pri štvornožkovaní navyše presúva z jednej strany na druhú a drobec sa striedavo opiera o jednu ruku a opačnú nohu.
Príprava na štvornožkovanie je naozaj intenzívna a spočíva v neustálom tréningu svalov. Dieťatko najprv dvíha hlavičku, neskôr sa pretáča z chrbátika na bruško a späť, potom prichádza na rad plazenie a nakoniec aj štvornožkovanie. Okrem posilňovania svalov dochádza aj k rozvoju zmysla pre rovnováhu, ktorý je pre štvornožkovanie nesmierne dôležitý.
Zdroj foto: Freepik
Kedy začínajú deti štvornožkovať?
Deti začínajú loziť okolo deviateho mesiaca, no tak ako pri všetkom platí, že niektoré to zvládnu skôr a iné sa trošku oneskoria. Niektoré deti fázu štvornožkovania úplne vynechajú a začnú hneď chodiť. Z tohto vyplýva, že štvornožkovanie je predstupňom chôdze a deti sa lozením po štyroch pripravujú na to, čo ich neskôr čaká. Počas pohybu na všetkých štyroch sa deti cítia bezpečnejšie a podopierajú sa rukami, ktoré sú silnejšie ako nôžky.
Deti väčšinou začnú štvornožkovať pred dovŕšením jedného roka a až po tomto období prichádza čas na znepokojenie. Ak vaše dieťa ani po dvanástich mesiacoch nemá záujem o lozenie, neprejavuje ani prvé pokusy o štvornožkovanie a všimli ste si aj neschopnosť koordinovať pohyby, poraďte sa s pediatrom. Pamätajte na to, že pomalšie sa vyvíjajú aj predčasne narodené deti, ktoré potrebujú na prekonanie míľnikov viac času ako ich rovesníci.
Takmer nekonečné výhody
Štvornožkovanie nie je iba míľnikom v živote dieťatka. Prináša so sebou aj výhody, ktoré sú takmer nekonečné:
- Batoľatá počas štvornožkovania pracujú na stabilite, posilňujú svaly trupu, ramien a bokov, čo má pozitívny vplyv na neskoršie ovládanie hlbších častí tela.
- Zdokonaľuje sa kooperácia jednotlivých svalových skupín, čo prispieva k lepšiemu držaniu tela a umožňuje plynulý priebeh ďalšieho vývoja.
- Štvornožkovanie ovplyvňuje aj integráciu primárnych reflexov, najmä asymetrický a symetrický tonický krčný reflex.
- Zlepšuje sa zmysel pre rytmus a spoluprácu oboch strán tela, čo je dôležité hlavne pri činnostiach vyžadujúcich koordináciu pravej a ľavej ruky, napr. tlieskanie, chôdza, beh, bicyklovanie, obliekanie, písanie, čítanie atď.
- Dieťa sa pripravuje na presný úchop, a to tým, že ruky sa zaťažujú, predlžujú sa svaly prstov na rukách a tvarujú sa oblúky rúk.
- Prehlbuje sa vizuálne vnímanie a motorické plánovanie, dieťa sa učí orientovať v priestore a vyhodnocovať svoje okolie.
Zdroj foto: Freepik
Podporujte, ale nenúťte
Otázka mnohých rodičov je nielen tá, kedy dieťa štvornožkuje, ale aj ako mu pomôcť. Ako sme už spomínali, pred prvým pohybom po všetkých štyroch si dieťatko musí posilniť svaly, precvičiť zmysel pre rovnováhu a v neposlednom rade potrebuje podnety, ktoré ho povzbudia pri dosahované ďalšieho vývojového míľnika.
Lezenie prináša deťom radosť z voľného pohybu, ale je tiež o rozvíjaní. Dajte svojmu drobcovi dostatok priestoru, teda viac ako má v postieľke. Na voľnú a pevnú plochu v obývačke rozložte podložku na hranie, dieťatko položte na bruško a rozmiestnite v jeho zornom poli rôzne hračky. Túžba po hračke dieťatko motivuje k tomu, aby sa rozhýbalo a vlastnou silou dosiahlo svoj cieľ.
V počiatočnom štádiu sa bude bábätko kolísať na brušku dopredu a dozadu, neskôr sa začne plaziť a nakoniec sa “postaví” na všetky štyri končatiny a po hračku si doštvornožkuje. Samozrejme, toto všetko sa neudeje počas jedného dňa, ale v priebehu niekoľkých týždňov.
V období, kedy deti štvornožkujú, je dôležité povzbudzovať ich k samotnému pohybu. Deti budú fascinované svetom, ktorý sa im otvára priamo pred očami, avšak ešte vždy budú potrebovať vašu pomoc. Hrajte sa s deťmi, ťahajte pred nimi ich obľúbené hračky a vymýšľajte nové spôsoby, ktoré vaše deti rozhýbu.
Jedným zo spôsobov na rozhýbanie drobca môže byť prekážková dráha z vankúšov a tým ďalším domáci maznáčik. Rodiny so zvieratkami nedajú dopustiť na túto chlpatú motiváciu. Pohladenie psíka alebo mačičky, ktorá nie je na dosah ruky, dokáže deti poriadne naštartovať. Najlepšou motiváciu sú niekedy samotní rodičia, tak sa neváhajte aj vy položiť na všetky štyri a ukážte dieťatku, ako na to.
Pamätajte na to, že dieťatko máte povzbudzovať, nie nútiť ho štvornožkovať. Každé dieťa začne štvornožkovať vtedy, keď bude pripravené. Nedávajte dieťatko príliš skoro do chodítka, nenúťte ho stáť na nôžkach a už vôbec nepreskakujte viaceré vývojové fázy len preto, aby váš drobec chodil skôr ako ostatní rovesníci.
Príprava na prvé kroky
Teraz, keď už máte zodpovedanú otázku, kedy dieťa začne štvornožkovať, vám možno napadne, ako dlho bude toto obdobie trvať. Predsa len si táto životná fáza vypýta obeť v podobe deravých kolien na dupačkách a teplákoch. Deti zvyčajne štvornožkujú asi 3 mesiace.
Keď ich lezenie omrzí a ich svaly a zmysel pre rovnováhu im umožnia objavovať svet vo vzpriamenej polohe, začnú sa vyťahovať vyššie. Najskôr sa dieťa bude snažiť vytiahnuť hore na nábytok, preto neodporúčame v tomto období používať obrusy. Dieťatko by na seba mohlo okrem obrusu stiahnuť aj obsah položený na stole. Nakoniec sa malý prieskumník naučí stáť bez opory na vlastných nohách a čoskoro urobí aj prvé kroky.
Zdroj:
- Gross Motor Development Chart. Online. In: Kid Sense. Dostupné z: https://childdevelopment.com.au/resources/child-development-charts/gross-motor-developmental-chart/.
- Crawling and the child's development - why is it so important?. Online. In: Canpol Babies. 2019. Dostupné z: https://canpolbabies.com/hu_HU/870147-crawling-and-the-child's-development.
- Something about “All Fours”. Online. In: Physio Mommy. 2021. Dostupné z: https://physiomommy.com/something-about-all-fours/.