Konečne ste sa dočkali toho, že vaše bábätko prespí takmer celú noc a zrazu je všetko z noci na noc inak? Môže ísť o spánkovú regresiu, ktorá nepriaznivo ovplyvňuje spánok bábätka a spôsobuje, že dieťatko, ktoré robilo v spánku pokroky, sa vracia o krok späť. Nemusíte sa obávať, spánková regresia u detí netrvá večne, ale môže priniesť zopár preplakaných nocí.
Spánok bábätka je kapitola sama o sebe. Je nepravidelný a prerušovaný, no aj napriek tomu si dokážu rodičia na tento harmonogram zvyknúť a prispôsobia sa mu. Prečo sa však občas stane, že spánkový vzorec vášho dieťatka sa otočí o 180 stupňov? Náhlemu a významnému zhoršeniu spánku u detí sa hovorí aj spánková regresia, ktorá “rozbije” nastavený spánok vášho drobca.
Spánkové regresie u detí sa môžu objaviť v rôznom období, nielen v tom najútlejšom veku. Aj dvojročné dieťa, ktoré doteraz prespalo celú noc, sa môže začať v noci často prebúdzať. Táto 24-mesačná spánková regresia sa nazýva tiež spánková regresia batoľaťa. Samozrejme, prvá spánková regresia môže prísť aj omnoho skôr, v dojčenskom období. Vtedy, prirodzene, hovoríme o spánkovej regresii dojčiat.
Čo spôsobuje spánkovú regresiu?
K náhlemu zhoršeniu spánku u detí môžu prispieť viaceré faktory. Spánkovú regresiu najčastejšie spôsobuje:
- prebiehajúci vývin nervového systému (4-mesačná spánková regresia je najčastejšie spôsobená práve neurovývinovým dozrievaním)
- podmienky pri uspávaní
- potreba úpravy režimu spánku
- ochorenie
- prerezávanie zúbkov
- cestovanie
- prekonávanie míľnikov (napríklad plazenie, štvornožkovanie, sedenie, prvé kroky…)
- zmeny v dennej rutine
- životné zmeny (sťahovanie, narodenie súrodenca, rozvod rodičov, osvojenie psíka alebo iného zvieratka…).
Pochopenie príčiny, ktorá stojí za spánkovou regresiou dieťaťa, zohráva pri riešení problému kľúčovú úlohu. Dieťatko, ktoré trpí poruchou spánku kvôli chorobe, zrejme začne opäť pokojne spávať, keď sa bude cítiť lepšie. Avšak bábätko, ktoré si prechádza vývinovými zmenami a zažíva jeden míľnik za druhým, môže postihnúť spánková regresia o niečo viac a jej trvanie bude dlhšie.
A ako zistíte, že vaše dieťa si prechádza spánkovou regresiou? Tá sa dotýka nočného aj denného spánku. V prípade nočného spánku sa objavujú problémy so zaspávaním, častejšie budenie a veľmi skoré ranné prebúdzanie. Pokiaľ ide o denný spánok, zdriemnutia počas dňa sú zrazu kratšie a môže sa stať, že dieťa ich začne odmietať.
Zdroj foto: Freepik
Niekoľko kritických období
Spánková regresia sa spravidla objavuje v konkrétnom období a najčastejšie ju môžeme pozorovať v piatich obdobiach po narodení dieťatka.
3-mesačná spánková regresia
Okolo troch mesiacov sa výrazne mení štruktúra spánku bábätka. Ide o biologickú zmenu, ktorá môže ovplyvniť spánkové vzorce a narušiť doterajší harmonogram spánku vášho drobca.
4-mesačná spánková regresia
V období 3-4 mesiacov spánok dieťaťa “dozrieva”. Dieťatko zrazu dokáže spať v cykloch, presne tak ako dospelý človek. Táto vývojová zmena prirodzene ovplyvní spánok dieťaťa, no úlohu pri nej zohráva aj to, ako bábätko zaspáva. Ak sa už dieťatko naučilo zaspávať samostatne, teda bez pomoci rodiča, táto významná zmena nebude mať na spánok dieťaťa veľký vplyv. Keď sa dieťa uprostred noci zobudí, zrejme opäť dokáže zaspať bez prítomnosti rodiča.
Je však pravdepodobnejšie, že štvormesačné bábätko pred spaním kŕmite, kolíšete, spievate mu uspávanku a robíte všetko pre to, aby pokojne zaspalo. V tomto prípade sa zrejme v dôsledku spánkovej regresie zvýši počet nočných budení. Samozrejme, toto nie je všeobecný vzorec, ktorý platí pre všetky deti v tomto období. Niektoré bábätká spánková regresia neovplyvní, pretože ju vôbec nezažijú.
8-mesačná spánková regresia
Medzi 7. a 10. mesiacom sa deťom začínajú prerezávať prvé zúbky a v oblasti spánku prechádzajú na dve etapy. V tomto veku často vrcholí aj separačná úzkosť, ktorá môže mať na spánok veľmi negatívny vplyv. Deti, ktoré do tohto obdobia zvykli rýchlo a pokojne zaspať, sa zrazu môžu začať prebúdzať s plačom a dožadujú sa prítomnosti rodičov.
8-mesačná spánková regresia je veľmi častá a dochádza počas nej k zmene spánkovej rutiny. Sprevádzajú ju ťažkosti s uspávaním dieťatka, ako aj časté prebúdzanie. V tomto veku sa prirodzene menia spánkové vzorce detí a môže to ovplyvniť aj denný spánok, ktorý je kratší a môže vyústiť až do vynechania niektorého zdriemnutia.
18-mesačná spánková regresia
Pre obdobie roka a pol je charakteristické dosahovanie ďalších míľnikov, ktoré zvyčajne vedú k spánkovej regresii. Opäť sa mení denný spánok a ustaľuje sa na jednom obedňajšom spánku, čo môže spôsobiť nadmernú únavu. Deti vo veku 14-18 mesiacov testujú svoje hranice a objavujú nezávislosť. Nie sa stáva obľúbeným slovom, a tak sa odmietaniu nevyhne ani spánok. Deti v tomto veku experimentujú s vlastnými nápadmi a pri odmietaní spánku dokážu byť naozaj vytrvalé a tvrdohlavé.
2-ročná spánková regresia
Rodičov dvojročných detí trápi hlavne prerušovaný spánok a denné spánky. Dvojročné deti už potrebujú dlhšie bdelé okno, pretože sa potrebujú pred spánkom dostatočne unaviť. V praxi to znamená, že keď uložíte do postele dieťatko priskoro, odmietne zaspať a nakoniec nezaspí vôbec.
Ak vášmu dvojročnému drobcovi zrazu trvá dlhšie, kým tvrdo zaspí, predĺžte jeho bdelé okno a začnite ho do postele ukladať o niečo neskôr. Viac o bdelom okne a o tom, ako funguje, sa dočítate v tomto článku.
Zdroj foto: Freepik
Praktické tipy na zvládnutie spánkovej regresie
Ak máte doma malé bábätko alebo batoľa, ktoré spí bez väčších problémov, nemusíte sa hneď obávať. Spánková regresia nie je niečo, čím si musí prejsť každé dieťa. Čo však robiť, keď sa do tejto fázy dostane práve váš drobec?
Neexistuje prevencia, ktorá by dieťa ochránila pred spánkovou regresiou. Tá sa objaví bez varovania a často bez varovania aj odíde. Našťastie však existuje niekoľko osvedčených tipov, ktoré vám pomôžu popasovať sa so spánkovou regresiou.
- Prehodnoťte denný spánok. S vývinom detí súvisí aj vývoj ich spánku a potreba zmien. Problémy so spánkom počas spánkovej regresie môžu byť spôsobené nesprávnym počtom denných spánkov. S pribúdajúcim vekom sa totiž potreba denného spánku znižuje. Kým novorodenec potrebuje aj 6 denných spánkov, dieťa v období jedného roka si vystačí aj s dvoma zdriemnutiami počas dňa.
- Vytvorte si správny rozvrh. Už viackrát sme upozorňovali na to, že potreby detí sa menia, a to rýchlo. Je vhodné, ak deti dodržiavajú spánkový rozvrh primeraný veku, no prihliadať by ste mali aj na potreby vášho dieťaťa. Určenie vhodných časov na spánok môže obmedziť mnohé ťažkosti. Naučte sa rozoznávať signály toho, že dieťa je unavené a podľa toho upravte harmonogram spánku. Medzi typické príznaky únavy patrí zívanie, nervozita, plač, pretieranie si očí a strata záujmu o človeka (rodiča, súrodenca...) alebo aktivitu.
- Vyzbrojte sa trpezlivosťou. Nenechajte sa odradiť od prvých neúspechov a dajte dieťatku čas na to, aby sa prispôsobilo zmenám. Nenúťte ho spať, keď to vyslovene odmieta, no na druhej strane ho nasilu neprebúdzajte iba preto, že pred mesiacom sa o takomto čase už veselo hralo.
- Zmeňte očakávania detí. Deti, ktoré si prechádzajú spánkovými zmenami, sa často dožadujú prítomnosti rodičov. Napríklad keď sa dieťa v noci prebudí, nedokáže zaspať bez uspávania, hoci pred nástupom spánkovej regresie vedelo zaspať aj osamote. V tomto prípade odporúčajú odborníci tzv. resetovať očakávania dieťaťa a nechať ho, aby zaspalo bez vašej prítomnosti. Pokiaľ ide o spánkovú regresiu vyvolanú vývinovými míľnikmi a nie ochorením či prerezávaním zúbkov, tento stav by mal trvať nanajvýš niekoľko dni.
- Vyhľadajte odbornú pomoc. Máte pocit, že spánková regresia vášho drobca trvá už príliš dlho? Navštívte s dieťatkom pediatra a povedzte mu o ťažkostiach, ktoré sprevádzajú jeho spánok. Problémy so spánkom môžu byť príznakom skrytého ochorenia, ale môžu byť vyvolané aj inými spúšťačmi, napríklad traumou alebo stresom.
Zdroj:
- Understanding and Navigating Sleep Regressions. Online. In: Penn Medicine Lancaster General Health. Dostupné z: https://www.lancastergeneralhealth.org/health-hub-home/motherhood/the-first-year/understanding-and-navigating-sleep-regressions.
- Amber LoRe. Baby sleep regression ages: Causes, charts, months. Online. In: Huckleberry Labs. 2024. Dostupné z: https://huckleberrycare.com/blog/navigate-sleep-regressions-and-pattern-shifts-like-a-pro.
- Colleen de Bellefonds. What Is Sleep Regression? Online. In: What To Expect. 2024. Dostupné z: https://www.whattoexpect.com/first-year/sleep/sleep-regression/.