Prvý rok dieťatka je plný míľnikov a počas neho príde na rad aj otázka, kedy sa dieťatko po prvýkrát posadí a kedy bude vedieť sedieť bez opory. Tak ako pri napredovaní v iných oblastiach, aj pri sedení platí, že všetko má svoj čas a najmä postupnosť. Čo teda predchádza prvým pokusom o posadenie sa a kedy začínajú deti sedieť?
Príprava na prvé posadenie sa bábätka začína okolo 2. mesiaca po narodení. Vtedy už detičky dokážu držať hlavičku hore a keď ležia na brušku, začínajú sa ručičkami odtláčať od zeme. V štyroch mesiacoch už bábätko zvyčajne zvládne držať hlavičku bez opory a má dostatočnú silu v hornej časti tela na to, aby sa posadilo.
Približne v 6. mesiaci už dieťa začína sedieť, avšak ešte s malou pomocou a oporou a samostatne sa naučí sedieť v 7. až 9. mesiaci. V tomto období sa dokáže aj posadiť a vstať, no ešte stále pri tom zrejme bude potrebovať pomoc. Úplne samostatne a bez pomoci sa posadí aj vstane okolo 12. mesiaca.
Pripraviť sa a posadiť sa
Teraz, keď už za sebou máme základné čísla, sa môžeme pozrieť na signály, ktoré vám napovedia, že vaše dieťatko je pripravené sedieť. Prvým znakom pripravenosti je dobrá kontrola hlavičky, k čomu sa pridávajú aj ostatné pohyby. Bábätká, ktoré sú pripravené sedieť, sa už v polohe na brušku odtláčajú od zeme a prevracajú sa na chrbát.
Už v tomto období niektorí rodičia skúšajú dieťatko posadiť, no ide iba o tzv. pasívne sedenie bábätka, ktoré mu môže skôr uškodiť. Práve pasívne sedenie je odpoveďou na častú otázku rodičov, či môže 4-mesačné dieťa sedieť. Môže, ale sedí iba pasívne a bez toho, aby na to bolo pripravené.
K míľniku samostatného sedenia sa deti dostávajú po dovŕšení šiesteho mesiaca, keď sa už vedia pretáčať do oboch strán. V tomto období sa niektoré deti začínajú na pästičkách hojdať dopredu a dozadu a pripravujú sa na plazenie a štvornožkovanie. Keď vidíte, že vaše dieťatko sa snaží z polohy v ľahu odtlačiť od zeme a následne sa otočiť na zadok, môžete mu pomôcť posadiť sa, ale nezabudnite ho podoprieť (napríklad vankúšmi alebo si ho posaďte na kolená).
Je pravdepodobné, že bábätko bude vedieť samostatne sedieť ešte skôr, ako sa dokáže samo dostať do tejto polohy. Ak vidíte, že vaše 5-mesačné dieťa sedí, je v tejto polohe spokojné a snaží sa do nej dostať stále častejšie, možno napreduje rýchlejšie ako rovesníci. S dostatočným precvičovaním však získajú nielen silu, ale aj odvahu a sebavedomie všetky deti a čoskoro budú sedieť ako profesionáli.
Zdroj foto: Freepik
Pomáhať, ale nenútiť
Alebo lepšie povedané - vytvorte dieťatku vhodné podmienky na to, aby sa dokázalo samostatne posadiť a motivujte ho. Samostatné sedenie bez opory si vyžaduje kontrolované presuny hmotnosti zľava doprava a spredu dozadu, čo musí bábätko trénovať. Ak chcete svojmu dieťatku pomôcť naučiť sa sedieť, zahrňte do dennej rutiny toto:
- Dovoľte svojmu dieťaťu experimentovať a objavovať svoju silu a schopnosti. Nechajte ho napredovať metódou pokus-omyl, no buďte vždy nablízku, keby potrebovalo vašu pomoc.
- Doprajte dieťatku dostatok času na zemi, motivujte ho k hre na hracej podložke s hračkami primeranými veku, a to viackrát denne.
- Posaďte si dieťa na kolená alebo medzi nohy na podlahe. V tejto pozícii mu môžete čítať knihy, spievať pesničky alebo hrať rôzne pohybové hry, napríklad ťap, ťap, ťapušky.
- Keď už bude dieťatko samostatnejšie, položte ho na zem a rozmiestnite okolo neho vankúše, aby bolo pri nácviku sedenia v bezpečí. Nedávajte ho na gauč, posteľ alebo iné vyvýšené povrchy, z ktorých by mohlo spadnúť.
Čas na vlastnú stoličku
Sedenie bábätka prinesie zmenu do celej rodiny. Drobček sa zrazu na svet pozerá z rovnakej perspektívy ako rodičia a súrodenci, mení sa jeho hra a stáva sa napríklad aj súčasťou stolovania. Práve na spoločné raňajky, obedy a večere je ako stvorená jedálenská stolička pre dieťa. No odkedy môže dieťa sedieť v jedálenskej stoličke? Do takejto stoličky by ste mali dieťa vkladať vtedy, keď už vie samo sedieť. Príliš skoré a nútené samostatné sedenie môže nepriaznivo ovplyvniť rozvoj zručností a celkovo narušiť fyzický aj psychický vývin dieťaťa.
Pediatrickí fyzioterapeuti odporúčajú počkať aspoň do 6. mesiaca a zdôrazňujú, že jedálenskú stoličku treba využívať iba na obmedzený čas, teda na kŕmenie, keď potrebujete dieťatko udržať vzpriamene a v pokoji. V jedálenskej (alebo aj inej) stoličke by dieťa nemalo spočiatku sedieť dlhšie ako 15 minút na jedno “posedenie”. Dlhšie sedenie sa neodporúča z dôvodu pretrvávajúceho vývinu chrbtice. To isté platí aj pre sedenie dieťatka v autosedačke. Počas dlhých ciest autom je vhodné naplánovať si pravidelné prestávky, počas ktorých dieťatko zo sedačky vyberiete a dovolíte chrbtici uvoľniť sa.
Dôležité je tiež dbať na správne sedenie dieťaťa. Uistite sa, že dieťa je vždy pripútané bezpečnostným pásom a sedí na protišmykovom povrchu. Pri výbere vhodnej stoličky aj autosedačky sa zamerajte na ergonomické tvary, ktoré obopínajú drobné telo vášho dieťatka a podporujú správne sedenie.
Zdroj foto: Beaba
Máte pocit, že váš drobec zaostáva za rovesníkmi? Ak vaše batoľa nedokáže samostatne a sedieť vo veku 8 až 9 mesiacov, ešte to nemusí byť dôvod na obavy. No ak 10-mesačné dieťa nesedí bez opory alebo vôbec, kontaktujte pediatra a ten zistí presnú príčinu. Najčastejšie ide o oneskorenie hrubej motoriky, ktorá môže mať nasledujúce príznaky:
- stuhnuté alebo napäté svaly
- ochabnuté pohyby
- naťahovanie sa za predmetmi alebo ľuďmi iba jednou rukou
- nedostatočná kontrola hlavičky
- dieťa nesiaha po predmetoch a nevkladá si ich do úst.
Aký je teda záver? Dieťa by malo s oporou vedieť sedieť v 6. mesiacoch a samostatne dokáže zdravé dieťatko sedieť okolo 9. mesiaca. Každé dieťa má svoje vlastné tempo, preto sa tento míľnik nesnažte dosiahnuť nasilu pasívnym sedením a dajte dieťatku priestor a čas. Keď dieťa nesedí po ukončenom deviatom mesiaci, navštívte pediatra a hľadajte riešenie.
Zdroj:
- Baby Milestones – When Babies Sit Up, Roll Over and Crawl. Online. In: Help me grow. Dostupné z: https://helpmegrowmn.org/HMG/HelpfulRes/Articles/BabyMilestones/index.html.
- Ashley Marcin. When Can Babies Sit Up and How Can You Help a Baby Develop This Skill? Online. In: Healthline. 2023. Dostupné z: https://www.healthline.com/health/parenting/when-can-babies-sit-up#baby-seats.
- Corinne Allen. Sitting up: a milestone in your baby's development. Online. In: Slumbersac. 2022. Dostupné z: https://www.slumbersac.co.uk/blogs/advice/sitting-up.