Zavedenie prvých príkrmov patrí medzi veľké míľniky detí. Ich svet sa zrazu rozšíri o nové, doposiaľ nepoznané chute, vône aj textúry. Kedy a ako začať s prvými príkrmami? Ktorá zelenina či ovocie sa zavádza do stravy ako prvá? Vstúpte spolu s nami do bohatého sveta prvých príkrmov a staňte sa expertmi na tuhú stravu detí.
Čerství rodičia, ku ktorým sa dostávajú nevyžiadané rady o rodičovstve z každej strany, majú zo všetkého nového obavy. Robíme to správne? Neublíži to bábätku? Je to v poriadku, keď naše babky to robili inak? Pri prvých príkrmoch (a nielen pri nich) platí pravidlo, že úzkosť a obavy treba dať bokom. Pediatri sa zhodujú v tom, že najlepší čas na začatie zavádzania nového jedla (teda prvých príkrmov) je medzi 4. a 6. mesiacom. Áno, nové začiatky môžu a zrejme aj budú náročné, no s našimi radami, rodičovským šiestym zmyslom a nežným prístupom bude prechod na tuhú stravu pohodlnejší.
Nežne a krok za krokom
Prvé príkrmy sa začínajú zavádzať medzi štvrtým a šiestym mesiacom. Dieťatku začnete predstavovať nové chute, ktoré sú jemné a vhodné pre citlivý tráviaci trakt vášho dieťatka. Najprv začnite so zeleninou s jemnou vlákninou, teda mrkvou, cuketou, mladými zelenými fazuľkami a brokolicou. Dieťa si vďaka ich konzistencii začne zvykať na nové chute - horkú a kyslú. Do prvých príkrmov nepridávajte soľ ani cukor, vďaka čomu bude dieťatko cítiť skutočnú chuť jedla.
Už nebude všetko také jemné a hladké ako materské mlieko, zrazu bude v jedle vláknina, teda niečo, čo dieťatko na jazyku pocíti a bude musieť prísť na to, či sa mu to páči alebo nie. Práve preto je vhodné začať so zeleninou, ktorá je aj po uvarení a rozmixovaní jemná a s minimálnym množstvom vlákniny.
Začínajte malým množstvom, aby ste videli, ako a či bude dieťa nové jedlo akceptovať. Sledujte, ako ho prijíma, ako sa tvári a pozorujte, či sa u dieťatka neprejaví alergická reakcia alebo intolerancia (začervenanie, vyrážka, kolika a podobne). Nemáte sa kam ponáhľať, zavádzanie prvých príkrmov nie je žiadna povinnosť, ktorú musíte s bábätkom stihnúť v šiestom mesiaci. Užívajte si tieto chvíle a tešte sa spolu s drobcom z objavovania nových vecí.
Zdroj foto: Freepik
Staňte sa sprievodcom
Prvé príkrmy vytvárajú ideálnu príležitosť na rozhovor s dieťatkom, hoci odpoveď bude vyzerať inak. Teraz prišiel čas porozprávať sa s dieťaťom o tom, čo papá. Už počas prípravy bábätku hovorte, aký bude dnešný jedálniček, popisujte vôňu, farbu, chuť a vyslovujte názvy zeleniny a ovocia. Možno budete mať pocit, že vás dieťa nevníma, no neskôr uvidíte, že rovnako sa správa počas hry v detskej kuchynke, keď kŕmi svoju bábiku.
Od štyroch mesiacov deti začínajú experimentovať, učia sa a vyvíja sa aj ich pamäť. Pripravte sa na to, že jedla sa budú aj dotýkať, už si všímajú vône a vidia farby. Vaše dieťatko zistí, na jazyku sa mu zrazu objavila nová chuť a všetky zmysly sú zrazu v pozore. Bábätko si už od narodenia postupne rozširuje obzory a iné to nebude ani v prípade príkrmov. Nové chute mu predstavujte postupne, dajte mu čas, aby si zyklo, naozaj sa nie je kam ponáhľať.
Od tukov k cukrom
Materské mlieko s vysokým obsahom tuku, ktoré podporuje rast vášho dieťaťa, bude nahradené (alebo doplnené) potravinami s vysokým obsahom sacharidov. Najprv to bude zelenina, potom sa pridá ovocie a o niečo neskôr škroby, ktoré pomôžu dieťatku dobre rásť, spať a učiť sa. Materské mlieko však bude stále dôležitou súčasťou stravy vášho dieťatka, pretože pokrýva mnohé potreby.
Zavádzanie prvých príkrmov by malo byť naozaj jemné a šetrné, pretože do dosiahnutia prvého roka života slúži hlavne na prebudenie chuťových pohárikov vášho dieťatka. Prvé príkrmy v tomto období dávajú dieťatku možnosť objaviť nové jedlá a najmä suroviny, z ktorých sú pripravené a ktoré budú neskôr slúžiť aj na naplnenie denných výživových hodnôt.
Rešpektujte tempo dieťaťka
Pri zavádzaní prvých príkrmov, ale aj pri vývoji dieťatka vo všeobecnosti, rešpektujte jeho vlastné tempo a nezabúdajte ani na to svoje. Všímajte si prístup dieťaťa a jeho ochotu skúšať nové jedlo, schopnosť oceňovať nové textúry a túžbu po uchopení lyžičky, od čoho je už len krôčik k tomu, že sa bude váš drobec kŕmiť sám (síce s poriadnou dávkou neporiadku, ale sám). Dovoľte dieťatku vstupovať do tejto novej životnej fázy postupne, s tempom jemu vlastným a prispôsobte sa jeho rýchlosti. Vďaka tomu si vychutnáte každý nový míľnik naozaj naplno a nebudete sa bezhlavo hnať za dosahovaním ďalšieho.
Kedy, koľko a ako často?
Otázky, ktoré trápia rodičov rovnako často ako obsah taniera dieťatka, sú kedy, koľko a ako často deťom dávať príkrmy. Neexistuje jeden všeobecný a konkrétny čas dňa, ktorý je na to určený. Ak dojčíte, môžete dieťatku ponúknuť tuhú stravu v čase, kedy je vaša zásoba mlieka nízka, teda neskoro popoludní alebo večer. Ak máte malého hladoša, ktorý doširoka otvára ústa hneď po prebudení, vyskúšajte mu dať lyžičku príkrmu na raňajky.
Rýchlo zistíte, kedy je ten ideálny čas vo vašom prípade. Bábätko vám to dá najavo rôznymi signálmi - bude otvárať ústa, keď vás uvidí jesť alebo piť, začne sa naťahovať za tanierom a príborom alebo si môže pchať pästičky do úst. S príkrmom neváhajte ani vtedy, keď vás drobec počas jedla zaujato sleduje. No a počkajte s tým vtedy, keď dieťa otáča hlavu na druhú stranu, mračí sa alebo inak proti jedlu protestuje. Nestresujte zbytočne jeho ani seba.
Začnite s jedným jedlom denne, postupne prejdite na dve (napríklad jedno ráno a druhé večer) a takto pokračujte celý mesiac. Jedálniček pre štvormesačné dieťa bude jednoduchý a spočiatku bude pozostávať z jedného druhu uvarenej, rozmixovanej a prepasírovanej zeleniny. Rodičia aj odborníci sa zhodujú v tom, že mrkvové pyré je najlepším prvým príkrmom, a to najmä vďaka svojej sladkej chuti. Aj materské mlieko má mierne sladkú chuť, takže pre deti to nebude až taký šok.
Úplne prvý príkrm bude teda pozostávať z jedného druhu zeleniny, o pár dní vyskúšajte pridať ďalší druh a po prvých úspechoch môžete po týždni pridať aj mäsko. Po tejto prvej fáze môžete prejsť na tzv. druhý príkrm - ovocný. Ideálne je dieťatku predstaviť jablkovú výživu, teda jablkovú kašu. Postupujte rovnako ako pri zelenine - po niekoľkých dňoch pridajte k jabĺčku banán a nakoniec mrkvu. V prvom roku sa úplne vyhýbajte soli, na ochutenie jedla radšej používajte korenie a jedlo zahusťujte iba zemiakom, nie zahusťovadlami a zápražkami.
Pýtate sa, koľko gramov príkrmu má jesť 5-mesačné dieťa? Nečakajte, že bábätko zje v začiatkoch celú misku mrkvovej kaše. Na začiatok bude úspechom aj lyžička či dve, neskôr budete množstvo zvyšovať:
- Bábätko vo veku 4-6 mesiacov vypije za deň cca 700-1000 ml materského mlieka alebo sunaru, čo môžete doplniť 1-4 lyžičkami príkrmu jeden až dvakrát do dňa;
- Dieťatko vo veku 6-8 mesiacov vypije rovnaké množstvo mlieka a na zasýtenie a doplnenie živín sa odporúča 4-9 lyžičiek príkrmu dva až trikrát denne;
- Dieťa vo veku 9-12 mesiacov vypije denne 500-900 ml mlieka (materského alebo dojčenského), no na zasýtenie potrebuje prijať viac jedla. Denná dávka príkrmu v tomto veku môže dosahovať aj 200 gramov.
Neexistujú univerzálne tabuľky, ktoré vám nadiktujú, kedy, koľko a ako často má dieťatko jesť. Niektoré deti budú mať naozaj dosť po dvoch lyžičkách, iné v rovnakom veku si budú pýtať viac. Riaďte sa v prvom rade tým, čo vám “hovorí” vaše dieťatko a nenúťte ho jesť, keď je viditeľne nervózne a od jedla sa odťahuje. Ak dieťa priberá, je zdravé a očividne spokojné, nemáte sa čoho obávať. V prípade, že vás jeho jedálniček trápi, poraďte sa s pediatrom, ten už bude vedieť, ako ďalej.
Jednoduché kašičky ako začiatok
Neviete, čo všetko môže vaše dieťatko jesť? Recepty na prvé príkrmy nie sú vôbec zložité, najčastejšie budete deťom variť a mixovať zeleninu, mäso, ovocie a rôzne kombinácie. Nasledujúca tabuľka príkrmov od 4. mesiaca vám určite pomôže orientovať sa vo svete príkrmov:
Jedálniček dieťaťa okrem ovocia a zeleniny pozostáva z orechov, korenia, mäsa, rýb, mliečnych produktov, obilnín a vajíčok. Posledné menované, teda vajíčka, ale aj mliečne výrobky, obilniny, ryby a mäso môžete zaradiť do stravy detí od 7. mesiaca. Výnimku tvorí iba parmezán (ten pridávajte až od 9. mesiaca) a údeniny, teda klobásy, šunky, salámy a slanina (tie zaraďte do jedálnička až od 18. mesiaca). Oriešky môžu byť súčasťou detskej stravy od 9. mesiaca a v 13. mesiaci môžete pridať aj sladké, teda med a čokoládu.
Chutné recepty na prvé príkrmy pre deti nájdete na našom blogu v samostatnej kategórií receptov. Pravidelne pridávame nové recepty na príkrmy pre 4-mesačné deti, ale aj komplexnejšie jedlá pre staršie deti. Na svoje si príde jednoducho každý a ani jedno bruško neostane hladné.
Zdroj:
- Christophe Saintagne, Laura Portelli, Laurence Haurat. Go gently: Introducing solids in small steps. In: Your Baby's First Food with Babycook®. Španielsko: Ducasse Édition, 2022, s. 14-15. ISBN 978-2-37945-004-4.
- Marygrace Taylor. Baby Feeding Schedules & Baby Food Chart for the First Year. Online. In: What To Expect. 2024. Dostupné z: https://www.whattoexpect.com/first-year/feeding-baby/how-to-get-baby-on-feeding-schedule/.