Príprava na otcovstvo: Praktické rady a tipy pre budúcich oteckov

  Kategórie: Výchova,
7 min
26. feb'24

Tipov na to, ako sa pripraviť na tehotenstvo, pôrod a materstvo je na internete neuveriteľné množstvo. Článkov o tom, čo po narodení dieťatka čaká otcov, už toľko nenájdete. No aj otec je rodič, a hoci ho výrazná čiarka na tehotenskom teste nezasiahne tak ako ženu, predsa len sa jeho život zmení. Ako sa pripraviť na otcovstvo a aké zmeny očakávať?

Príprava na rodičovstvo sa netýka iba budúcich mamičiek. Je síce pravda, že je to práve žena, ktorá zažíva tehotenstvo, dojčí a najčastejšie ostáva s dieťatkom doma, no narodenie potomka zmení život obom rodičom. Tak ako matky, aj otcovia sa musia vzdelávať a pripravovať sa na príchod nového člena rodiny rovnako zodpovedne. Kde však začať? A dá sa na otcovstvo vôbec pripraviť?

Začnite s menším výskumom

Dozvedeli ste sa, že budete otcom? Gratulujeme! A čo teraz, však? S najväčšou pravdepodobnosťou nenosíte dieťa pod srdcom a nečaká vás ani pôrod. To však neznamená, že sa na tieto zážitky nemôžete pripraviť. Tak ako existujú podporné skupiny pre budúce mamičky, existujú rovnaké skupiny aj pre budúcich a čerstvých otcov. Začnite trochu pátrať na sociálnych sieťach a staňte sa členom komunity, kde pre vás budú mať pochopenie.

Čítajte o tom, čo prežíva vaša partnerka v jednotlivých týždňoch tehotenstva a ako jej môžete aj vy uľaviť od rôznych tehotenských ťažkostí. Niekedy sa možno budete cítiť bezmocne, ale myslite na to, že aj vaša prítomnosť a zapojenie sa do celého tehotenstva je obrovskou podporou.

Pripravte sa na to, čo vás čaká tesne pred pôrodom, počas neho aj bezprostredne po narodení bábätka. Zrejme sa nevyhnete miernej panike, ktorá je prirodzená, no zároveň nebudete úplne bezradne pobehovať po dome či odpadávať pri každej kontrakcii. Čítajte veľa a o všetkom od rôznych druhov pôrodov, cez dojčenie až po výmenu plienok. Niektoré informácie vám možno nebudú dvakrát po chuti, ale stačí si uvedomiť, že to máte stále omnoho jednoduchšie ako vaša partnerka.

Ako sa pripraviť na otcovstvo

Dbajte na svoje zdravie

Aj zdravie otcov je nesmierne dôležité. Ak ste mu nevenovali zvýšenú pozornosť pred počatím, zamerajte sa na svoje fyzické aj psychické zdravie teraz. Fajčíte? Pokúste sa raz a navždy prestať. Vystavovanie sa fajčeniu počas tehotenstva zvyšuje riziko vrodených srdcových chýb u novorodencov, čomu sa určite chcete vyhnúť.

Posvieťte si aj na svoju stravu, ktorá by mala byť zdravá a vyvážená. Vieme, že potomka ste už splodili, ale ešte máte pred sebou dlhú cestu starostlivosti. Bohaté a kvalitné pokrmy vám dodajú potrebnú energiu na dlhé dni a noci nadchádzajúceho rodičovstva.

Rozprávajte sa s partnerkou

Kedy sa začať rozprávať o rôznych aspektoch rodičovstva, ak nie teraz? Diskutujte o všetkom, čo vám napadne. Zhodujete sa v otázke dojčenia? Kde bude spať bábätko? Kto bude v noci vstávať k tomu plačúcemu uzlíku? Kto bude prebaľovať a kúpať? Ostane doma s bábätkom partnerka alebo vy? Budete používať látkové alebo jednorazové plienky? Budete zverejňovať fotky svojho drobca na sociálnych sieťach? Aké a koľko hračiek mu budete kupovať? Aký výchovný štýl zvolíte?

Tém, o ktorých sa potrebujete pred narodením dieťatka porozprávať, je naozaj nepreberné množstvo. Vďaka diskusii s partnerkou sa však vyhnete neskorším nezhodám a vo výchove budete ako skutočný tím, ktorý spolu drží v dobrom aj zlom. Budete jeden pre druhého oporou nielen ako rodičia, ale aj ako partneri. Nezabúdajte tiež na svoje potreby a rozprávajte sa aj o nich. Niekedy to možno nebude jednoduché, ale vždy je lepšie vyjsť s pravdou von ako dusiť ju v sebe.

Akým otcom chcete byť?

Nie každý má skvelý vzťah s vlastným otcom. Ak máte to šťastie, že máte vynikajúceho otca, možno budete chcieť byť ako on. V tom prípade presne viete, na koho obrátiť. No ak bol váš vlastný otec počas detstva a dospievania neprítomný alebo váš vzťah škrípal a škrípe až doteraz, skúste otcovské vzory hľadať niekde inde a nerobte rovnaké chyby, ktoré vlastnému otcovi určite vyčítate.

Máte v okruhu svojich známych otcov s malými deťmi? Stretávajte sa a diskutuje o nástrahách rodičovstva. Priznať si strach už dávno nie je tabu. Určite sa vám uľaví, keď uvidíte, že aj ostatní otcovia majú z rodičovstva strach a aj im kvôli tomu pribudlo zopár vrások na čele.

Príprava na otcovské povinnosti

Navštevujte tehotenské poradne

Predpôrodné tehotenské poradne sú pre budúcu mamičku nevyhnutnosťou a vy sa na nich môžete takisto zúčastňovať. Uvidíte svoje bábätko na ultrazvuku, budete počuť tlkot jeho srdca a dozviete sa všetky podstatné informácie o zdravotnom stave mamičky a bábätka. Budete mať možnosť klásť vlastné otázky, na ktoré dostanete odpoveď priamo od lekára a nie iba od Googlu.

To isté platí aj o predpôrodnom kurze, ktorý nie je ani zďaleka určený iba pre mamičky. Na týchto kurzoch vás pripravia naozaj na všetko. V deň D vás už vďaka tomu neprekvapia kontrakcie partnerky a kým ona bude panikáriť, vy si zachováte chladnú hlavu a v pokoji ju odveziete do pôrodnice. Naučíte sa tiež, ako sa starať o to krehké bábätko, ktoré si priveziete z nemocnice a ako partnerke pomôžete zvládnuť náročné dni po pôrode.

Pripravte sa na zmenu v sexuálnom živote

Váš sexuálny život sa zmení a aj na túto zmenu sa treba pripraviť. Tieto zmeny nastanú pravdepodobne už od momentu, keď sa dozviete, že vaša partnerka je tehotná. Možno budete nervózny, zmätený, vystrašený, ale aj túžiaci po ešte väčšej intimite. Vtipov na adresu absentujúceho sexuálneho života počas tehotenstva a po pôrode si vypočujete až-až.

Realita je taká, že naskočenie na doteraz plynulý vlak bude istý čas trvať, a to nehovoríme iba o odporúčanej rekonvalescencii počas šestonedelia. Svoju úlohu zohrá nedostatok spánku, emócie, strach z dotykov a s veľkou istotou aj psychika partnerky, ktorá nebude spoznávať svoje vlastné telo. Aj v tomto prípade je najdôležitejšia úprimná komunikácia, ktorá vám pomôže prekonať bariéry. Dobrou správou na záver je fakt, že sex po dieťati môže byť ešte lepší, pretože táto nová skúsenosť páry ešte viac zblíži.

Zapojte sa do príprav a starostlivosti

Pred príchodom dieťatka na svet vás čaká množstvo povinností. Nenechávajte všetko na partnerku a podieľajte sa na tom ako jeden tím. Pripravte detskú izbu, vymaľujte ju, zložte postieľku a prebaľovací pult. Zapojte sa do rozhodovania o tom, akú farbu oblečenia budete preferovať. Naučte sa obsluhovať autosedačku a skladať kočík. Urobte si aj vy prieskum o najlepších nosičoch a umelom mlieku. Porozprávajte sa so zamestnávateľom o možnostiach rodičovskej dovolenky. Pomôžte partnerke zbaliť tašku do pôrodnice, vybavte potrebnú dokumentáciu a po pôrode navštívte všetky potrebné úrady. Toto je iba zlomok povinností, ktoré vás čakajú. Je ich mnoho, ale vo dvojici ich zvládnete rýchlejšie.

Vaša zodpovednosť však nekončí iba prípravami. Tam sa v podstate všetko iba začína. Zapojte sa aj do starostlivosti o bábätko, domácnosť a v neposlednom rade partnerku. Vymieňajte plienky (aj v noci), kúpte bábätko, čítajte a spievajte mu, kŕmte ho. Podieľajte sa aj na domácich prácach, pomáhajte s nákupmi, upratovaním a varením. Buďte milujúcim partnerom a všímajte si potreby čerstvej mamičky. Popôrodná depresia ani tie najveselšie ženy, ktoré pred pôrodom prekypovali šťastím a humorom.

Otcovstvo nebude jednoduché. Ale napriek tomu bude krásne, plné perfektných zážitkov a bude to úplne nová, neprebádaná etapa života. Nestrácajte humor, s ktorým je aj výbuch v plienke nezameniteľnou skúsenosťou a nezabudnite občas myslieť aj na seba a svoje potreby. Pretože šťastný rodič = šťastné dieťa.