Ploché nohy u detí: Kedy predstavujú skutočný problém?

  Kategórie: Zdravie dieťaťa,
6 min
16. máj'25

Problém plochých nôh u detí je strašiakom mnohých rodičov, avšak niekedy úplne zbytočne. Kedy sa táto diagnóza stáva skutočným problémom, kedy riešiť ploché nohy u detí a ako vlastne spoznáte, že vaše dieťa má ploché nohy?

Definícia plochých nôh je celkom jednoduchá. Keď má niekto ploché nohy, znamená to, že na vnútornej strane chodidla nie je viditeľná klenba, ale chodidlo sa po celej svojej dĺžke dotýka zeme - je teda ploché. Ak chcete zistiť, či má vaše dieťa ploché nohy, skontrolujte vnútornú stranu jeho chodidiel v stoji. V prípade, že má dieťa ploché nohy, jeho chodidlá budú stáť plocho na zemi. Ak ploché nohy nemá, vnútorná časť chodidla bude “nad zemou”. Tento voľný priestor, ktorý môžete vidieť aj na ilustrácii nižšie, sa nazýva klenba alebo oblúk.

Klenba plochej nohy

Deformácia chodidla. Hore je zdravé chodidlo s klenbou a dole plochá noha. Zdroj foto: Freepik

Bežné príznaky plochých nôh u detí

Jediným príznakom plochých nôh u detí je najčastejšie samotný vzhľad chodidla, teda chýbajúca alebo ešte nevyvinutá klenba. Vtedy považujeme stav za asymptomatický. Deti so symptomatickými plochými nohami však môžu vykazovať jeden alebo viac z nasledujúcich príznakov:

  • nesprávny sklon päty
  • nešikovnosť pri chôdzi, napr. potkýnanie sa o chodidlá
  • zmeny typu chôdze
  • ťažkosti s pohybom chodila zo strany na stranu alebo zhora dole
  • bolesť alebo citlivosť v oblasti od chodidla až po koleno
  • bolesť alebo nepohodlie pri nosení topánok
  • odmietanie fyzických aktivít
  • nesprávne postavenie chrbtice
  • nevyvážené ramená (čo môže vyzerať ako skolióza).

Ak u svojho dieťaťa spozorujete niektorý z vyššie uvedených príznakov, neberte jeho slová na ľahkú váhu, ale navštívte lekára. Ten najlepšie posúdi, aká liečba plochých nôh je u vášho drobca potrebná. Niekedy stačí do dennej rutiny zaradiť cviky na ploché nohy, no existujú aj pomôcky na ploché nohy a v zriedkavých prípadoch prichádza na rad aj chirurgický zákrok.

Kedy riešiť ploché nohy u detí?

Ploché nohy u detí sú pomerne bežné, pretože ich kosti a kĺby sa ešte stále vyvíjajú a sú mimoriadne ohybné. Ploché nohy u dvojročného dieťaťa sú iba zriedka problémom, pretože až do štyroch rokov sa vyvíja klenba chodidiel. Väčšina detí z plochých nôh vyrastie do šiestich rokov a dokonca aj tie deti, ktorým ploché nohy zostanú, si nie vždy vyžadujú liečbu.

Niekedy však ploché nohy spôsobujú deťom nepohodlie až bolesť, čo sa môže prejaviť v nesprávnej chôdzi a tiež v nesprávnom držaní tela. Vtedy už netreba odkladať návštevu pediatra, ktorý vám poradí, ako postupovať ďalej a ako napraviť ploché nohy. Návšteva lekára je nevyhnutná aj v prípade, že diagnóza sa týka iba jednej nohy.

Diagnostiky sa deti nemusia báť, je bezbolestná a neinvazívna. Pediater vyšetrí nohy vášho dieťatka pohľadom a dotykom, otestuje rozsah pohybu a sleduje dieťa pri chôdzi. Lekár môže nariadiť aj röntgenové snímky, ktoré mu pomôžu určiť závažnosť stavu a stanoviť ideálnu liečbu.

Ploché nohy

Zdroj foto: Freepik

Dajú sa vyliečiť ploché nohy?

Asymptomatické ploché nohy u detí si zvyčajne nevyžadujú liečbu a dieťa z nich jednoducho vyrastie. V prípade vášho dieťaťa však môže ísť o symptomatickú diagnózu, ktorú treba podchytiť a liečiť. Existuje viacero spôsobov od liekov až po chirurgické riešenie. Tu sú najčastejšie možnosti liečby plochých nôh u detí:

  • Lieky: Ak dieťa pociťuje bolesť alebo ho dokonca trápi zápal, lekár môže odporučiť lieky proti bolesti, a to buď voľnopredajné alebo na predpis.
  • Menej fyzickej aktivity: Deťom môže bolesť spôsobovať konkrétna aktivita, napríklad beh, ale aj chôdza či dlhodobé státie. V tomto prípade je vhodné dočasne obmedziť dané aktivity.
  • Ortopedické vložky: Účinné pomôcky na ploché nohy pre deti sú práve ortopedické vložky, ideálne vyrobené na mieru. Ortopedické vložky do topánok pomáhajú vytvárať klenbu a pri včasnom a pravidelnom nosení patria medzi najúčinnejšie pomôcky.
  • Fyzioterapia: Príčinou plochých nôh u detí môže byť aj problém s Achillovou šľachou. Vtedy (ale nielen v tomto prípade) môže lekár odporučiť špeciálne strečingové cvičenia na ploché nohy. Tie môže s dieťaťom precvičovať fyzioterapeut a neskôr ich môžete cvičiť v pohodlí domova.
  • Správna obuv: Tá je alfou a omegou všetkých detí, nielen tých, ktoré trápia ploché nohy. V detstve, kedy sa vyvíja oporná sústava, treba dať viac než inokedy prednosť funkčnosti pred dizajnom obuvi.
  • Chirurgický zákrok: Niekedy konzervatívne metódy liečby nie sú dostatočne účinné a jedinou možnosťou ostáva chirurgický zákrok. V zriedkavých prípadoch ide o tínedžerov s pretrvávajúcimi ťažkosťami, ktorí v detstve podcenili prevenciu a liečbu alebo o deti, ktorým ploché nohy spôsobujú ďalšie problémy.

3 účinné cviky na ploché nohy

Ploché nohy môžu byť spôsobené zníženým svalovým tonusom alebo svalovou slabosťou. Vtedy sa dá so svalmi pracovať a vytrénovať ich. Samozrejme, nasledujúce cviky sú najúčinnejšie vtedy, ak vám ich najprv predvedie fyzioterapeut a ak sa precvičujú v ranom veku a pravidelne.

1. Balansovanie na jednej nohe

Trénovaním rovnováhy podporujete používanie malých svalov v chodidle a okolo členka, čím sa buduje stabilita a rozvíja sa klenba chodidla. Ak je státie na jednej nohe pre vaše dieťa náročné, môže druhú nohu, ktorú drží vo vzduchu, položiť na loptu alebo môže stáť s jednou nohou priamo pred druhou.

V prípade, že státie na jednej nohe je pre vaše dieťa hračka, môže vyskúšať udržať rovnováhu na nerovnom povrchu, napríklad na vankúši, zrolovanom uteráku, balančnej podložke či koreni stromu. Počas tejto náročnej aktivity sa budú členky dieťaťa chvieť a prsty sa budú ohýbať a naťahovať. Toto všetko posilňuje chodidlo a prispieva k formovaniu klenby.

2. Zdvíhanie drobných predmetov

Samozrejme, prstami na nohách. Toto cvičenie sa zameriava na aktiváciu drobných svalov v chodidle. Na začiatok môže dieťa dvíhať predmety prstami v sede, neskôr aj v stoji, čím sa do cvičenia zapojí aj precvičovanie rovnováhy. Dieťa môže prstami dvíhať napríklad guľôčky, kocky stavebnice, malé autíčka a podobne.

3. Chôdza po nerovnom teréne

Ploché nohy vzniknú často dôsledkom toho, že dieťa nevyužíva svaly v chodidlách na rozvoj klenby a je zvyknuté na chôdzi iba po rovných povrchoch. Rozvoj klenby sa dá naštartovať práve chôdzou po nerovnom teréne. Vyzujte dieťa a dovoľte mu trénovať chôdzu na tráve, v piesku či v mulčovacej kôre. Ak sa bojíte neviditeľných nástrah, ktoré môžu číhať v prírode, vyskúšajte drobcovi postaviť dobrodružnú dráhu alebo mu do izby rozložte špeciálnu podložku s rôznymi povrchmi.

Zdroj:

Pomôžte vylepšiť tento článok
Je tento článok užitočný?