Nočné mory: Prečo deti trápia zlé sny a ako im zabrániť?

  Kategórie: Zdravie dieťaťa,
8 min
14. feb'25

Prebudiť sa na plač alebo dokonca krik detí môže byť pre rodičov poriadne desivé. Pravdou je, že zlé sny sa snívajú takmer všetkým deťom. Časom zvyknú ustúpiť alebo úplne pominúť, no niektoré deti dokážu trápiť naozaj dlho. Čo deťom spôsobuje nočné mory? A existuje nejaký spôsob, ako sa ich raz a navždy zbaviť?

Nikto netúži po nočných morách, práve naopak. Veď nie nadarmo sa deťom pred spaním želajú sladké sny. Podľa odborníkov sa zlé sny začínajú objavovať už v období batoľaťa, no našťastie existujú účinné spôsoby, ako deti upokojiť už pred spaním. Zistite, čo všetko môžete urobiť, aby ste zlé sny odohnali a výrazne znížili noci, počas ktorých sa deti budia s plačom a so strachom.

Súčasť vývoja mozgu

Nočné mory v detskom veku sú veľmi podobné tým, aké zažívajú dospelí. Ide o desivé sny, ktoré človeka rozrušia a dokážu ho prenasledovať aj dlho po prebudení. Zlé sny sa vyskytujú počas REM spánku, ktorý je sprevádzaný rýchlym pohybom očí. U detí nastáva približne 60-70 minút po zaspaní, v prípade dospelých do REM fázy upadáme asi 90 minút po zaspaní.

Zlé sny sú podľa klinických psychológov súčasťou vývoja mozgu. Ten je v ranom detstve veľmi intenzívny a nočné mory sú normálnym aspektom vývoja šedej kôry. Ani dnes vedci nevedia, kedy deti začínajú snívať. Niektorí tvrdia, že deti snívajú od šiesteho mesiaca, iní sa prikláňajú k teórii, že deti snívajú až od 3 rokov. Pravdu sa zrejme tak skoro nedozvieme, keďže dojčatá nedokážu vyjadriť, ako spali a či sa im počas spánku niečo snívalo.

Nedostatočný výskum však nič nemení na fakte, že nepríjemné sny môžu na deti pôsobiť naozaj nepriaznivo, najmä ak dieťa ešte nedokáže rozlíšiť sen od reality. U detí vo veku 3-6 rokov môžu byť navyše pomerne časté. Podľa výskumov zlými snami trpí až 50 % detí v tomto veku.

Zlé sny a nočné mory

Zdroj foto: Freepik

Stres, zážitok aj lieky

Hoci sú nočné mory u detí bežné, existujú faktory, ktoré môžu ich frekvenciu zvyšovať:

  • Stres a/alebo úzkosť: Deťom môžu stres spôsobovať aj na prvý pohľad všedné veci, ako napríklad nákup v novom obchodnom centre, prvý akčný film alebo návšteva u spolužiaka či spolužiačky. Spúšťačom stresu alebo úzkosti v detskom veku je často vec, ktorá by tento stav nespustila u dospelého človeka, preto netreba detské stresory porovnávať s tými dospeláckymi.
  • Trauma: Autonehoda, záplavy, krupobitie, zlomenina, strata blízkeho alebo domáceho miláčika… lavínu zlých snov môže spustiť akákoľvek traumatická udalosť.
  • Strach z niečoho, čo deti videli alebo počuli: Nech už sa deti snažíte pred škaredými vecami chrániť všetkými silami, vždy si k nim nájdu cestu. Nočné mory môže spôsobiť zdanlivo nevinný príbeh v detskej knižke, obrázok, ktorý náhodou zahliadli v novinách alebo na monitore alebo scéna z filmu, ktorý nebol určený detským očiam.
  • Zdravotný stav: K nočným morám môže prispieť zdravotný stav, ktorý zhoršuje spánok. Rôzne bolesti, ktoré deti pociťujú vo večerných hodinách, ale aj spánkové apnoe, problémy s dýchaním či pomočovanie môže takisto zapríčiniť zlé sny.
  • Lieky: Frekvenciu nočných môr môžu zvyšovať aj niektoré lieky, a to bez ohľadu na to, že sú určené špeciálne pre detského pacienta.

Ako zlé sny odplašiť?

Zlým snom sa nedá predchádzať v 100% prípadoch, ale ako rodič môžete urobiť všetko, čo je vo vašich silách, aby ste dali detským nočným morám raz a navždy zbohom. Vyskúšajte tieto techniky:

  • Vytvorte deťom zdravú spánkovú rutinu: Uistite sa, že dieťa ide do postele v správny čas, má konzistentnú spánkovú rutinu a neukladáte ho do postele extrémne unavené. Viac o spánkovej hygiene a vytvorení spánkovej rutiny si môžete prečítať v tomto článku.
  • Kontrolujte používanie technológií: Dnešné deti s technikou vyrastajú a už v útlom veku si dokážu na tablete či mobile nájsť youtube, instagram či tiktok a sledovať rôzne videá. Venujte pozornosť tomu, čo deti na internete sledujú, a to hlavne bezprostredne pred spaním. Veľmi akčné, strašidelné alebo stresujúce videá môžu spôsobiť nočné mory.
  • Odhaľte spúšťače stresu: Pýtajte sa aj malých detí, čo ich počas dňa trápi, ako sa cítia v tej-ktorej situácii a čo zažívajú. Dieťa sa počas rozhovoru “vyventiluje” a nebude si musieť nepríjemné emócie prenášať do spánku. Možno stres spôsobuje tma a samota. V tom prípade môže deťom pomôcť tlmené svetlo a prítomnosť obľúbenej hračky.
  • Hovorte o životných zmenách: A tým nemyslíme iba veľké zmeny, ako narodenie súrodenca, sťahovanie, nástup do školy a podobne. Dieťa môže vystresovať aj zmena usporiadania nábytku alebo nový druh cereálií. Hovorte s deťmi o týchto zmenách v pozitívnom zmysle a nie ako o niečom zlom.

Nočné mory neignorujte

Prebudilo sa vaše dieťa z nočnej mory a vy ho chcete čo najrýchlejšie utíšiť? Nezačínajte so slovami, že sa nič nedeje a že to celé bol iba zlý sen. Vezmite dieťa do náručia a opýtajte sa ho, čo presne sa mu snívalo a ako sa cíti. Pomôžte dieťaťu poraziť nočnú moru tým, že budete hľadať spôsoby ako uniknúť pred príšerou, ako sa dostať z jaskyne alebo ako zabrániť pádu z obrovskej výšky (čo keď na ne na zemi čaká obrovská perina, do ktorej dopadnú ako do obláčika?).

Mnohé deti možno nebudú vedieť vyjadriť slovami, čo presne sa im snívalo. Navrhnite im zlý sen nakresliť a ak budú deti za, môžete kresbu spáliť a tváriť sa, že nočná mora je nadobro preč a už sa nevráti. Deti sú hravé, majú nekonečnú predstavivosť a budú veriť, že zlé sny dokáže poraziť skutočné dobro.

Nočné mory a nočné desy

O nočných morách už počul každý, ale stretli ste sa už s termínom nočný des? Nejde o synonymum, ale o samostatnú diagnózu, ktorá je typická najmä pre deti predškolského veku. Na rozdiel od snov sa vyskytuje 2-3 hodiny po zaspaní, teda nie počas REM fázy. Rozdielov medzi nočnou morou a nočným desom (hovorí sa mu tiež nočný úľak) je však viacero.

Z nočnej mory sa deti s najväčšou pravdepodobnosťou zobudia a vedia rodičom povedať, čo sa im snívalo. Na druhej strane, o nočnom dese budú vedieť iba z vášho rozprávania. Nočné desy len zriedka trápia tínedžerov a dospelých a sú typické pre deti od 1 do 12 rokov.

Pre rodičov (a iných svedkov) je sledovanie dieťaťa trpiaceho nočným desom veľmi znepokojujúce a naozaj desivé. Dieťa, ktoré začína trápiť nočný úľak, si často sadne na posteli a začne sa nekontrolovateľne hýbať, kričať, plakať, hľadieť pred seba a potiť sa. Všetky príznaky nočného desu budú nasvedčovať tomu, že dieťa je prebudené, no nie je to tak. Po skončení tejto epizódy si dieťa opäť ľahne a pokojne spí.

Záchvat nočného desu môže trvať 5 minút, ale aj 20 a v extrémnych prípadoch aj hodinu. Podobne ako pri nočných morách, ani pri nočných desoch nie je jasné, čo ich spôsobuje. Môže to byť nadmerná únava, nepravidelný spánok, ale aj zdravotné komplikácie, napríklad horúčka počas chrípky, syndróm nepokojných nôh či spánkové apnoe, ktoré môže spôsobovať aj nočné mory. Ľudia tiež veria v to, že nočné desy sú dedičné a vyskytujú sa častejšie u detí, ktorých rodičia trpia alebo trpeli námesačnosťou a samotným nočným desom.

Rodičia sa zhodujú v tom, že nočný des deti najčastejšie "navštívi" po fyzickom a/alebo emočnom vypätí, a to bez ohľadu na emóciu, ktorú toto preťaženie vyvolá. Môže ísť o náročný športový tréning, ale aj príjemnú oslavu narodenín s kopou kamarátov. U menších detí môže byť spúšťačom vynechaný poobedný spánok či vyššia dávka mliečka pred večerným spánkom. Keďže nie je jasné, čo nočný úľak spôsobuje, neexistuje ani konkrétna liečba na nočný des. Rodičia detí, ktoré trpia nočným desom, už vyskúšali všetko možné, aby nočný des zastavili. Najčastejšie pomáha toto:

  • dieťa vezmite do náruče, pritúľte sa k nemu a iba ho objímajte. Táto technika však neplatí na všetky deti a u mnohých spôsobí pravý opak. Keď vaše dieťatko po dotyku začne ešte viac vrieskať, pustite ho a počkajte, kým epizóda neskončí.
  • zaspievajte dieťatku uspávanku alebo obľúbenú pieseň, poprípade niečo rozprávajte. Známy, upokojujúci hlas môže pomôcť zahnať nočný des.
  • dieťatko vezmite na toaletu a nechajte ho vycikať. Dieťa trpiace nočným desom to dokáže aj v spánku a nevedno prečo, na mnohé deti zaberá práve tento "výlet".

Zdroj: