Nonstop v pohybe. Také je pre väčšinu mamičiek materstvo, obzvlášť obdobie na materskej “dovolenke”. Chvíľa pre seba zrazu znie ako scenár zo sci-fi filmu. Možno aj vy márne hľadáte spôsob, ako spomaliť, zastaviť na chvíľu čas a preprogramovať svoju myseľ. Vyskúšali ste už meditáciu? Je zadarmo a naozaj funguje. Len musíte zahodiť predsudky a dať jej šancu.
Deti reagujú na stres a emócie rodičov. Ak prežívate úzkosť a strach vy, pociťujú ich aj vaše deti. Meditácia teda neprospeje len vám, ale aj zvyšku rodiny. Nezmeníte síce zaužívanú rutinu, no získate nadhľad a veci začnete vnímať inak, pokojnejšie. Existujú rôzne druhy meditácie, stačí si vybrať, čo pre vás funguje najlepšie.
Benefity meditácie
Vedci študovali vplyv meditácie na ľudský mozog, zdravie a celkový blahobyt jednotlivca. Tisíce štúdií prišli s mimoriadne pozitívnymi výsledkami. Medzi nimi sú aj tieto benefity:
- meditácia upokojuje a dodáva energiu
- ľudia, ktorí meditujú, potrebujú menej spánku
- meditácia zlepšuje vašu pamäť a sústredenie
- váš mozog starne pomalšie
- zlepšujete si imunitu
- meditácia znižuje depresiu, stres a úzkosť
- znižuje krvný tlak
- pomáha s nespavosťou
- zlepšuje schopnosť kreatívne myslieť.
Meditácia nevykoná vaše mamičkovské povinnosti za vás, ale pomôže vám ich uľahčiť. Vďaka nej sa dokážete viac sústrediť a urobíte viac vecí za kratší čas.
Zdroj foto: Freepik
Ako začať s meditáciou?
Meditácia nie je žiadna veda. Netreba na ňu špeciálnu prípravu v tibetských kláštoroch. Nastavte si na telefóne časovač, pohodlne si sadnite a vystrite chrbát, sústreďte sa na dýchanie. Na začiatok si zvoľte kratší čas, postačí vám niekoľko minút. Dĺžku môžete postupne predlžovať. Tu je pár tipov, ktoré vás prevedú prvými minútami meditácie:
- Spravte z meditácie svoj denný rituál. Buď ráno po prebudení alebo pred spaním.
- Nájdite si tiché miesto a pohodlne sa posaďte. Môžete sa posadiť aj na špeciálny meditačný vankúšik, ale skvele poslúži aj veľký dojčiaci vankúš.
- Ak sa potrebujete uvoľniť, pustite si upokojujúcu inštrumentálnu hudbu.
- Vonné sviečky vás zrelaxujú a meditáciu si viac užijete.
- Nastavte si časovač na začiatok len na pár minút, napríklad 5. Takto meditujte päť minút niekoľko dní a potom pridajte 10. Nezabudnite si zvoliť príjemný alarm, ktorý vás po pár minútach ticha nevyľaká.
- Ak si nie ste istá, ako meditovať alebo čo robiť, na YouTube či Spotify nájdete veľa nahovorených, tzv. vedených meditácií. Dnes už existuje aj množstvo aplikácií, ktoré vás prevedú meditáciou a sú vhodné aj pre úplných začiatočníkov.
- Zatvorte oči a sústreďte sa na svoj dych.
- Myšlienky neblokujte, ale nevenujte im ani pozornosť. Nechajte ich plynúť, nerozpitvávajte ich. Môžete si ich predstaviť ako vlny, ktoré okolo vás preplávajú alebo ako prúdy viet, ktoré sa vo vašej mysli ani na chvíľu nezachytia.
- Ak máte pocit, že sa vám nedarí, nevadí. Skúste v duchu počítať. Napríklad rátajte každý úplný nádych s výdychom do desať a potom začnite odznova.
- Obľúbené sú aj mantry, teda afirmácie. Nepáči sa vám žiadna, ktorú vám ponúkajú na internete? Vytvorte si svoju vlastnú, ktorú si budete počas meditácie opakovať a ktorá odtiahne vašu myseľ od myšlienok.
Po meditácii si doprajte bylinkový čaj, prípadne skúste pár jogových cvikov. Pár minút v tichu alebo pri príjemnej hudbe si môžete dopriať, však? Meditovať môžete aj v ľahu, no je možné, že v tejto polohe zaspíte. Ak si rady doprajete príjemný kúpeľ, meditovať môžete aj v ňom.
Meditovať dokážete aj pri bežných činnostiach. Stačí, ak sa začnete sústrediť na prítomný okamih a v myšlienkach neodbiehate do minulosti ani sa netrápite budúcnosťou. Počas prechádzky sa budete sústrediť na to, ako dostupujete svojimi chodidlami na zem alebo sa budete pozerať na tváre okolitých ľudí, prírodu a podobne. Podstatné je sústrediť sa na jednu vec. Keď sa s niekým rozprávate, sústreďte sa len na to, čo hovorí. Keď sa hráte s dieťaťom, sústreďte sa len naň. Takto dokážete meditovať aj celé dni.
Zdroj foto: Freepik
Meditácia je pre každého
Máte pocit, že meditácia nie je nič pre vás? Dajte jej šancu. Preplnená myseľ, pokus zastaviť prílev myšlienok a následný neúspech sú častým dôvodom, prečo meditáciu zavrhujeme už po prvom pokuse. Vedzte, že zbaviť sa myšlienok nie je vôbec jednoduché a robí to problém naozaj každému. Akoby sme mali v hlave opičku, ktorá skáče z myšlienky na myšlienku. Pravidelným meditovaním sa k čistej mysli dostanete. Pamätajte, s myšlienkami netreba bojovať. Nechajte ich plynúť, no nevenujte im pozornosť.
Ďalšia skupina ľudí si zas meditáciu predstavuje ako sed v tureckom sede a spievanie mantry v cudzom jazyku. Dokonca meditáciu vnímajú ako akt cudzieho náboženstva. Meditácie môžu byť aj takéto, ale prečo by ste to robili, keď to tak necítite? Meditácia je o tom byť sama so sebou. Nič viac, nič menej. Nepotrebujete k tomu žiadne mantry ani prijímanie cudzieho náboženstva.
Meditácia vám môže dodať energiu, ktorú počas materstva stráca takmer každá mama. Nenahovárajte si, že na ňu nemáte čas, veď 5-10 minút denne na seba si nájde každý. Stačí odložiť telefón bokom, nescrollovať na sociálnych sieťach a ponoriť sa namiesto životov iných do toho vlastného. Navyše, meditovať môžete aj počas iných aktivít. Na prechádzke, počas cestovania, žehlenia, upratovania… Základom meditácie je predsa sústredenie sa na prítomný okamih.
Meditácia vás naučí nepotláčať ťažké momenty v živote. Naopak, pomôže vám predýchať sa cez ne. Zázraky sa nedostavia počas prvej meditácie a možno sa vám život nezmení ani po tej piatej. Tak ako pri všetkom, čo má mať na náš život dlhodobý priaznivý účinok, aj meditácia si vyžaduje čas a najmä pravidelnosť. Ale za ten pokoj v duši a spokojnú rodinu to určite stojí.