Väčšina bábätiek miluje vodu, prežili v nej predsa celých deväť mesiacov. Nie každé dieťatko je však vodníkom, žabkou či rybkou a aj pri minimálnom kontakte s vodou spustí hlasný protest. Naučte deti, že kúpanie je zábava a vody sa netreba báť. Poradíme vám ako môžete poraziť detský strach z kúpania, a to ako u bábätiek, tak aj u dojčiat.
Nie každé dieťa je nadšencom vody. Novorodenci sa môžu vo vani cítiť neisto, nemusí sa im páčiť teplota vody a ani pocit nadnášania. U batoliat sa už môže prejaviť strach zo skĺznutia pod vodu alebo sa im nepozdáva zvuk tečúcej vody. Problémom môže byť aj kontakt očí so šampónom či nepríjemný pocit, keď im vodu lejete na vlásky. Nuž, negatívnych pocitov z kúpania majú deti niekedy na rozdávanie. Ako prekonať strach z kúpania a premeniť čľapkanie sa vo vode na zážitok?
Rutina a spoločné kúpanie
V prvom rade neberte strach vášho drobca z kúpania na ľahkú váhu. Je to skutočný strach, ktorý môže vyústiť až do fóbie, preto dieťatko nenúťte ísť do vane, ak je viditeľne rozrušené. Ak má vaše dieťatko strach z kúpania, ukážte mu, že kúpanie môže byť príjemné a dokonca zábavné. Vlezte do vane spolu s dieťatkom, čo mu pri kúpaní dodá pocit istoty a potrebnú odvahu.
Sadnite si do vane napustenej vodou iba do výšky niekoľkých centimetrov a položte si dieťatko na hruď tak, aby malo hlavičku vysoko nad vodnou hladinou. Vďaka tomu sa dieťatko bude cítiť bezpečne, nebude sa báť ponorenia pod vodu a kontakt s vašou pokožkou sa tiež postará o rovnomernú teplotu. Pomôcť môže aj spoločné kúpanie so starším súrodencom. Dávajte však pozor, aby to starší brat či sestra s entuziazmom neprehnali a svojou odvahou drobca ešte viac nevystrašili.
Dôležité je tiež vytvoriť z kúpania večernú rutinu a pripraviť dieťatko na to, že čas kúpania sa blíži. Môžete napríklad vyskúšať zaspievať príjemnú pieseň, poprípade pustiť upokojujúcu hudbu. Pomôcť môže aj roztomilá osuška alebo župan s kapucňou s veselým motívom, ktorým dieťatko na záver usušíte. Nakoniec dieťatku doprajte masáž s detským olejom alebo telovým mliekom. Dieťa si kúpanie spojí s týmto príjemným záverom a pomaly sa zbaví strachu.
Zdroj foto: Freepik
So sprchou opatrne
Dávate vy osobne prednosť sprche pred kúpeľom alebo nemáte na výber, pretože doma máte iba sprchový kút? Práve sprchovanie je niekedy príčinou detského strachu z vody. Náhly prúd vody s hlukom väčšinou deti vystraší a potom sa tejto nepríjemnej hadice boja. Pri umývaní preto radšej uprednostnite kúpanie, no ak nemáte na výber, posaďte dieťatko do sprchy a oblievajte ho vodou z pohárika a dlaní. Aby ste dieťatku dodali viac istoty, môžete na dlaždice umiestniť protišmykovú podložku alebo drobca posadiť do sedátka alebo uložiť do lehátka do vane. Bude si isté, že sa nepošmykne a nemôže sa mu nič stať.
Kúpanie = hra
Skúste zistiť, čoho konkrétne sa vaše dieťatko bojí. Niekedy sa môže stať, že bábätko vodu miluje, no zrazu ho niečo vystraší a potom je problém dostať ho do vody. Skúste sa zamyslieť, čo mohlo spôsobiť jeho náhlu fóbiu z kúpania a pomaličky pracujte na jej odstránení a buďte jeho ostrovčekom istoty.
Napustite mu do vane menej vody a pridajte viac hračiek. Vyberte mu hračky do vane, ktoré má dieťatko rado - zvieratká, loďky, knižky. Množstvo vody môžete maskovať aj použitím peny do kúpeľa, s ktorou je veľká zábava a ukážte mu, ako sa dá vo vani vystrájať. Každý predsa miluje penu a bublinky a deti ani náhodou nie sú výnimkou.
Deti si môžu kúpanie dokonca precvičovať, a to formou hry s bábikou. Na trhu už dnes nájdete bábiky vhodné do vody, ale aj vaničky pre bábiky s funkčnou sprchou. Takáto hra deťom pomôže pochopiť celý koncept kúpania a ukáže im, že kúpanie vo vani nie je nič, čoho by sa mali báť.
Tipy na kúpanie bez plaču
- V prípade kúpania novorodenca použite malú detskú vaničku - dieťatko sa v nej bude cítiť bezpečnejšie ako vo veľkej vani. Mnohí rodičia kúpu deti aj v umývadle.
- Uistite sa, že voda má správnu teplotu. Voda na kúpanie by mala byť približne rovnaká ako telesná teplota bábätka.
- Ak používate špongiu, vyberte extra jemnú a na pokožku príliš netlačte.
- Udržujte očný kontakt s dieťatkom.
- Hovorte dieťatku o všetkom, čo počas kúpania robíte a čo bude nasledovať.
- Na dno vane umiestnite protišmykovú podložku.
- Vodu vypúšťajte až po vybratí dieťatka z vane. Niektoré deti sa môžu pri pohľade na odtekajúcu vodu vydesiť.
- Používajte šampóny a sprchové gély vyvinuté špeciálne pre deti. Vyhnete sa tak štípaniu očí.
Zdroj:
- How to bathe your newborn. Online. In: American Academy of Dermatology Association. Dostupné z: https://www.aad.org/public/everyday-care/skin-care-basics/care/newborn-bathing.
- Fear of the bath: babies and toddlers. Online. In: Raising Children Network. 2023. Dostupné z: https://raisingchildren.net.au/newborns/behaviour/common-concerns/fear-of-the-bath.