Hra má v živote dieťaťa nezastupiteľné miesto. Hranie sa nepredstavuje pre deti ani zďaleka iba zábavu. Vďaka zapojeniu manuálnych, tvorivých, reflexívnych alebo zmyslových činností sa deti počas hry učia, objavujú svet a doslova vám rastú pred očami. Nasledujúce kreatívne aktivity prispejú k tomu, že vaše dieťa sa bude rozvíjať deň čo deň.
Deti v skutočnosti nepotrebujú veľa hračiek, dôležitejšie sú pre ne rôzne aktivity, ktoré im počas dňa pripravíte. Samozrejme, činnosti, ktoré deti zaujmú, sa budú líšiť podľa veku dieťaťa, preto sme pre vás spísali zoznam kreatívnych aktivít pre deti od dvanástich mesiacov až do mladšieho školského veku, teda 6 rokov a vyššie.
Kreatívne aktivity od 12 mesiacov
Batoľatá objavujú svet prostredníctvom všetkých zmyslov, preto treba v tomto veku uprednostňovať aktivity, ktoré podporujú rozvoj zmyslov. Dobrou správou je, že tieto činnosti sú medzi deťmi v tomto období veľmi obľúbené. K dispozícii máte veľa možností, napríklad senzorické fľaše, rôzne materiály a povrchy, obrázky s kontrastnými farbami…
Deti vo veku jedného roka zaujme aj maľovanie so skutočnými farbami. Drobci môžu miešať farby a objavovať, ako sa zo spojenia dvoch farieb stane úplne iná farba. Pri tejto činnosti odporúčame bezpečné farby, ideálne vyrobené z prírodných pigmentov, ak by sa náhodou deti rozhodli vyskúšať, či majú farby nejakú konkrétnu chuť.
Ďalšou zábavnou senzorickou aktivitou je hra s magickým pieskom či hlinou, hranie sa s cestom, vytváranie odtlačkov na rôznych povrchoch, či už samotné cesto, alebo dokonca betón (samozrejme, iba pod dozorom dospelého). Deti v tomto období jednoducho fascinujú rôzne povrchy, vďaka ktorým sa rozvíja ich hmat a hmatová citlivosť.
Manuálne aktivity pre 2-3 ročné deti
Deti v tomto veku milujú objavovanie, preto si vyhraďte počas dňa čas na zaujímavé prieskumné aktivity. Tie by mali byť krátke, aby deti príliš neunavili a neubrali ich o energiu, ktorú budú potrebovať na iné činnosti.
Vo veku dvoch až troch rokov sa zamerajte na aktivity, ktoré posilnia puto medzi rodičom a dieťaťom. Maľujte prstami namiesto štetcov, vyrábajte obrazy z odtlačkov prstov a pomocou malieb a kresieb vyjadrujte emócie. Všímajte si, aké farby deti používajú a pýtajte sa ich, prečo sa rozhodli pre tú-ktorú farebnú kombináciu.
Deťom od dvoch rokov môžete do rúk zveriť nožnice a lepidlo, čo nás privádza k ďalšej aktivite - trhanie alebo strihanie farebného papiera a následné vytváranie umeleckých diel na čistý papier pomocou lepidla. Ručnými prácami si deti zdokonalia motorické zručnosti a koordináciu oko-ruka a táto činnosť významne rozvinie ich predstavivosť a fantáziu.
Výbornou aktivitou pre deti od 2 rokov je hracie cesto, poprípade plastelína, ale aj knižky a zošity s nálepkami a hranie binga či domina. Deti zabavia aj reflexné aktivity ako hľadanie predmetov v okolí, čo okrem iného prispieva k rozvoju reči a pamäti.
Zdroj foto: Freepik
Zručné aktivity pre 3-5 ročné deti
S nástupom do škôlky sú deti sústredenejšie a obratnejšie. V ich centre záujmu zostávajú rovnaké činnosti, avšak s vyššou mierou zložitosti. Veľkej obľube sa budú stále tešiť omaľovánky a nálepky. Jemná motorika a koordinácia je v tomto veku presnejšia, čo deťom umožní pustiť sa do náročnejších obrázkov.
Troj až päťročné deti vám pomôžu s vyrábaním výzdoby na rôzne sviatky. Zverte im strihanie girlandy či vykrajovanie koláčikov z cesta, ale aj lepenie predmetov na veľkonočný alebo vianočný veniec. Deti popustia uzdu svojej fantázie a výsledkom vás určite milo prekvapia.
V predškolskom období je vhodný čas deťom dávať rôzne hádanky a hrať s nimi pamäťové hry, napríklad pexeso. Tieto činnosti sú spojené s pozorovaním, reflexiou, zapamätaním a logikou a výhodou je to, že ich môže hrať celá rodina, vďaka čomu bude mať dieťa pocit, že je súčasťou dospeláckeho sveta.
Kreatívne a manuálne aktivity pre školákov od 6 rokov
Deti od 6 rokov sú čoraz samostatnejšie a budú schopné samostatne pracovať na rôznych projektoch. Dajte im k dispozícii krepový a farebný papier, gvašové, temperové či vodové farby, nožnice, lepidlo, nálepky a čistý výkres (poprípade skicár) a sledujte ich pri práci. Možnosti kreatívnych a manuálnych zručností pre deti v mladšom školskom veku sú takmer nekonečné. Deti budú mať radosť z tvorby vlastných umeleckých diel a nakazia aj vás.
V tomto veku sú vhodné aj aktivity zahŕňajúce reflexiu, pozorovanie a také, pri ktorých si deti precvičia pamäť a stratégiu. Obľúbené sú v tomto období hádanky, slovné hry, hľadanie rôznych predmetov podľa jednoduchých indícií a podobne.
Môže sa zdať, že zabaviť deti si vyžaduje nadľudské úsilie, no opak je pravdou. Deti toho naozaj nepotrebujú veľa a tieto aktivity sú toho dôkazom. Dajte im do rúk tie správne nástroje a v priamom prenose sledujte, ako sa zmysly vašich detí každým dňom zdokonaľujú.