Späť v školských laviciach: Ako udržať deti zdravé?

  Kategórie: Zdravie dieťaťa,
6 min
28. máj'21

Deti sa po mnohých mesiacoch doma opäť vrátili do školských lavíc. Rodičia sa tešia, že sa môžu znovu naplno venovať svojej práci, no na druhej strane sa obávajú, aby sa deti v škole nenakazili. Ako ich ochrániť nielen pred ochorením COVID-19, ale aj pred bežným prechladnutím, keď ich už nemáte nonstop pred očami?

Umývanie rúk, rúško, bezpečný odstup od kamarátov, zdravá strava, dostatok spánku… tieto faktory majú významný vplyv na zdravie detí, ktoré sa po dlhom čase opäť stretli s kamarátmi a sú plní elánu. Situácia okolo koronavírusu je však stále vážna a o zdravie detí sa treba starať viac ako kedykoľvek predtým. Ako docieliť, aby deti zo školy nepriniesli nákazu?

Naučte ich umývať si ruky

Pravidlo číslo jeden, ktoré sa skloňuje už od začiatku pandémie, je správne umývanie rúk. Tento základný hygienický návyk je jeden z najdôležitejších a zároveň najjednoduchších spôsobov, akým môžeme zabrániť šíreniu chorôb. Špinavé ruky roznášajú nielen koronavírus, ale aj iné ochorenia, napríklad enterovírusové ochorenie ruka-noha-ústa.

Naučte svoje deti, kedy si majú umývať ruky - pred jedlom, po použití toalety, po vysmrkaní nosa, po kýchnutí, ale aj po príchode domov zo školy. Dôležité je nielen kedy, ale aj ako - s použitím antibakteriálneho mydla v teplej vode po dobu najmenej 60 sekúnd. Umývanie rúk je spolu s nosením rúška, poprípade respirátora a dodržiavaním bezpečnej vzdialenosti najlepšou prevenciou.

Koronavirus skola hygiena

zdroj foto: Freepik

Posilňujte imunitný systém

O imunitnom systéme ste sa zrejme za uplynulý rok čo-to naučili, no opakovanie je matka múdrosti. Neexistuje žiadny zaručený spôsob, ktorým posilníte imunitný systém detí, pretože organizmus každého dieťaťa je iný. Pravidelný prísun čerstvej zeleniny, ovocia a v prípade potreby vitamínových doplnkov je určite dobrý začiatok, avšak nestačí to.

Dbajte tiež na dostatok spánku, cvičenia, zábavy a snažte sa minimalizovať stres. Samozrejmosťou je dodržiavanie hygieny. Rodičov možno prekvapí, že aj napriek prevencii väčšina detí prechladne 6-8 krát do roka, a to z jedného jednoduchého dôvodu - ich imunitný systém sa neustále rozvíja.

Zdravé návyky už odmalička

Nosenie rúška a umývanie rúk nestačí, je potrebné vaše deti viesť aj k ostatným zdravým návykom, ktoré sa im zídu aj po ukončení pandémie. Nedeliť sa s kamarátmi o príbor, nepiť z jednej fľaše či pohára, nepožičiavať nikomu rúško/respirátor a nepohadzovať ho kade-tade. Dôležité je nedotýkať sa tváre neumytými rukami (to ocenia najmä v puberte, keď sa objaví prvé akné).

Deti by mali vedieť, že pri kýchaní a kašľaní si majú zakryť nos a ústa, ideálne hygienickou vreckovkou alebo klasickou látkovou vreckovkou. Ak ju nemajú po ruke, postačí aj vlastná dlaň, ktorú si však potom musia dôkladne umyť. V čase pandémie je tiež dôležité dodržiavanie bezpečných rozostupov. Všetky tieto preventívne zdravé návyky znižujú riziko šírenia rôznych infekčných chorôb, vrátane žalúdočných ťažkostí.

Koronavirus skola ruska

zdroj foto: Freepik

Dajte pozor na úzkosť a stres

Stres netrápi iba dospelých, často je aj príčinou mnohých zdravotných problémov detí. Nekonečné hory úloh, písomky, ústne odpovede, krúžky, ranné vstávanie, vzťahy… deti každý deň čelia stresovým situáciám, ktoré oslabujú imunitný systém a negatívne vplývajú aj na psychiku detí. Deti môžu stres a úzkosť prežívať aj kvôli súčasnej situácii - akokoľvek sa ich snažíte ochrániť pred novými informáciami, určite majú o koronavíruse základné informácie a vedia, akú škodu dokáže napáchať.

Nevyhýbajte sa počas rozhovoru s dieťaťom týmto ťažkým témam a pýtajte sa pravidelne svojich potomkov, čo ich trápi a čoho sa boja. Nájdite spoločné riešenie, ktoré im pomôže zbaviť sa stresu alebo ho aspoň eliminovať. Niektoré deti “vypnú” pri pohybe, iným pomôže písať si denník alebo ísť na prechádzku. Ak máte pocit, že situácia je vážna, nehabnite sa a navštívte detského psychológa.

Zaveďte večernú a spánkovú hygienu

Stres, nedostatok čerstvého ovocia a zeleniny, málo spánku, nekvalitný spánok… všetky tieto faktory prispievajú k oslabovaniu imunitného systému a častejším ochoreniam. Spánok je dôležitou súčasťou fyzického aj emočného zdravia dieťaťa a zohráva významnú úlohu v tom, ako sa deťom darí v škole. Nedostatok spánku vedie k nepozornosti, podráždeniu a, pochopiteľne, únave, kvôli ktorej sa deti nedokážu sústrediť na vyučovanie a neostáva im ani dostatok energie na domáce úlohy.

Zaveďte deťom večernú a spánkovú hygienu. Stanovte čas, kedy vypnú počítač, odložia telefón, osprchujú sa a uložia do postele. Podľa Americkej akadémie spánkovej medicíny (AASM) potrebujú deti od 6 do 12 rokov 9-12 hodín spánku a tínedžeri od 13 do 18 rokov 8-10 hodín spánku. Minimálne hodinu (ideálne však dve) pred spaním by deti nemali pozerať do obrazoviek, pretože svetlá z nich vyvolávajú v mozgu pocit, že je ešte stále deň a podporujú pocit bdelosti.

Koronavirus skola

zdroj foto: Freepik

Naštartujte každý deň zdravými raňajkami

Raňajky sú najdôležitejším jedlom dňa a u detí to platí dvojnásobne. Vyvážené raňajky bohaté na bielkoviny a komplexné sacharidy sú veľmi prospešné pre správne fungovanie mozgu a udržanie stabilnej energetickej úrovne počas 12 hodín. Viaceré štúdie dokázali, že deti, ktoré pravidelne raňajkujú, prijímajú odporúčané množstvo výživných látok a následne konzumujú oveľa menej sladkostí a slaných pochutín.

Zastúpenie železa, vitamínov skupiny B a D je o 20-60 % vyššie u detí, ktoré si pravidelne doprajú kvalitné raňajky a hladina nezdravých tukov a cholesterolu je neporovnateľne nižšia oproti deťom, ktoré neraňajkujú. Pravidelné raňajky majú pozitívny vplyv na kognitívne výkony, najmä pokiaľ ide o pamäť a pozornosť. Raňajky každé ráno sú taktiež súčasťou rannej rutiny, ktorú deti v školskom veku potrebujú.

V škole na deti číha mnoho nástrah, ktoré môžu veľmi rýchlo šíriť nákazu. Stačí však pár jednoduchých, zdravých návykov, vďaka ktorým si deti zo školy donesú iba nové poznatky, zážitky a priateľstvá.