Všetko o tom, čo ako rodičia potrebujete vedieť o variante omikron

  Kategórie: Zdravie dieťaťa,
5 min
14. jan'22

Naša slovná zásoba sa vďaka (alebo kvôli) pandémii koronavírusu poriadne rozširuje a už niekoľko týždňov je na vrchole rebríčka nepochybne slovo omikron. Je tento variant koronavírusu nákazlivejší? Spôsobuje horší priebeh u detí? Treba sa pred ním špeciálne chrániť? Máme odpovede na všetky vaše otázky.

Určite ani vám neunikli informácie z domova i zo sveta, že koronavírus COVID-19 opäť zmutoval a svetom sa namiesto variantu delta šíri variant omikron. Všetky dôkazy naznačujú, že je infekčnejší ako predchádzajúce kmene, v niektorých prípadoch nepomáha ani vakcinácia a vyššie riziko nákazy vraj hrozí aj deťom. Variant omikron, ktorý po prvýkrát identifikovali ešte v novembri minulého roka v Južnej Afrike, sa vo svete stáva dominantným a je pravdepodobné, že sa nevyhne ani našej krajine.

Napriek stúpajúcim číslam odborníci tvrdia, že nie je dôvod na paniku. Ako sa ukazuje, variant omikron nespôsobuje taký vážny priebeh ochorenia ako jeho predchodcovia, a to aj napriek tomu, že je infekčnejší a prenáša sa oveľa rýchlejšie. Symptómy choroby sú podobné ako pri kmeni delta, ale odznejú skôr a najmä u detí sa často stretneme s asymptomatickým, teda bezpríznakovým priebehom ochorenia.

Treba sa omikronu obávať?

Alebo lepšie povedané - obávať sa ho viac ako predchádzajúcich variantov? Variant omikron má na svedomí ďalšie vlny koronavírusu po celom svete a podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) sa šíri najmä v krajinách s nízkou zaočkovanosťou. Práve (ne)zaočkovanosť je dôvodom, prečo sa šíri hlavne u detí. Očkovanie detí sa však začalo iba nedávno a nie všetci rodičia sú s vakcináciou svojich potomkov stotožnení. Tieto obavy sú prirodzené a opodstatnené, pretože vakcína je relatívne nová a neexistujú dlhoročné štúdie, ktoré by rodičov dostatočne ubezpečili o jej maximálnej bezpečnosti.

Vysoký počet spike mutácií vo variante omikron (oproti predchádzajúcemu variantu) spôsobuje tiež to, že vírus sa dokáže vyhýbať protilátkam a nákaze sa preto častejšie nevyhnú ani zaočkovaní ľudia. Stále však platí, že pacienti infikovaní kmeňom omikron majú vo všeobecnosti mierne alebo vôbec žiadne príznaky (to sa ale týka primárne zaočkovaných) a o tom, že omikron oproti svojim predchodcom stratil na sile, svedčí aj nižší počet hospitalizácií.

Omikron a rúško

Omikron a jeho príznaky

V chrípkovom období majú rodičia problém identifikovať, či ich dieťatko trápi bežná chrípka alebo koronavírus. Už sme písali o tom, ako rozlíšiť nákazu vírusom COVID-19 od chrípky, ale čo nový variant s názvom omikron? Podľa vedcov a lekárov omikron spôsobuje miernejší priebeh ochorenia a aj príznaky sa od predchádzajúcich variantov mierne líšia. Pacienti nehlásia žiadnu stratu čuchu a chuti, neobjavuje sa ani škrabanie v hrdle (ale bolesť hrdla áno) a pacienti netrpia ani výrazným poklesom hladiny kyslíka, preto sa najčastejšie zotavujú doma bez komplikácií.

Symptómy, ktoré sa objavujú asi tri dni po prenose ochorenia, sú najčastejšie mierny kašeľ, bolesť hrdla a hlavy, nádcha, únava a zvýšená teplota. Fakt, že omikron častejšie útočí na deti, je s najväčšou pravdepodobnosťou dôsledkom nízkej zaočkovanosti detí a tiež ich nezrelým imunitným systémom.

Ako sa pred omikronom chrániť?

Vzhľadom na štruktúru nového kmeňa sa ľudia právom pýtajú, ako sa čo najlepšie pred nákazou chrániť a či má očkovanie “starými” vakcínami zmysel aj pri novom variante koronavírusu. Odpoveď je jednoduchá - áno. Ukazuje sa, že najmä tretia posilňujúca dávka zvyšuje imunitnú odpoveď organizmu a jej účinnosť je približne 75%. Všetky dostupné vakcíny chránia človeka aj v prípade variantu omikron pred ťažkým priebehom ochorenia a hospitalizáciou.

Vysoká úroveň zaočkovanosti populácie zároveň spomaľuje šírenie budúcich variantov, čo je o dôvod viac zaregistrovať sa na očkovanie. Koronavírus sa šíri najmä v domácom prostredí medzi členmi rodiny, preto je dôležité urobiť všetko pre to, aby ste chránili nielen seba, ale aj svoje deti a iných členov rodiny.

Rodičov najviac zaujíma to, ako deti pred nákazou varianom omikron ochrániť. V tomto prípade neexistujú žiadne nové odporúčania. Stále platí, že najvyšší stupeň ochrany poskytuje dôsledná hygiena, nosenie respirátora alebo rúška a je tiež potrebné vyhýbať sa ľuďom, ktorí vykazujú príznaky ochorenia alebo boli pozitívne testovaní na ochorenie COVID-19. Existuje ešte možnosť očkovania, ale keďže ide o nový druh vakcíny, ktorá nie je podložená dlhoročným výskumom, je na každom rodičovi, aby túto možnosť zvážil.

Netreba zabúdať ani na to, že hoci sú príznaky po nákaze novým variantom koronavírusu mierne, toto ochorenie netreba zľahčovať a podceňovať. Sú to práve deti, ktoré najčastejšie trpia postcovidovým syndrómom a aj po miernom priebehu ochorenia ich môžu ešte veľmi dlho trápiť následky choroby.

Takže omikron v skratke - nepodceňujte ho, ale ani sa kvôli nemu zbytočne nestresujte. Ak budete dodržiavať všetky odporúčania Svetovej zdravotníckej organizácie, koronavírus sa vám a vašej rodine vyhne oblúkom a v tom horšom prípade so sebou prinesie iba mierne alebo žiadne symptómy.