Poslali vaše dieťa domov zo škôlky alebo zo školy so slovami, že má vši? Mnohí rodičia začnú v tomto momente cítia trápne a premýšľajú nad tým, ako je to možné. Dodržiavate hygienu, deti pravidelne kúpete, periete oblečenie a vši si aj napriek tomu nájdu cestu do vlasov vašich detí. Ako je to možné a ako sa vší zbaviť?
Vši sú postrachom všetkých rodičov a každý tajne dúfa, že práve ich dieťa tieto parazity domov nikdy neprivedie. Voš detská, alebo aj voš hlavová, je však pomerne bežný problém, ktorý postihuje najmä deti školského veku a najčastejšie sa s nimi stretnú deti od 3 do 11 rokov.
Vši neberú ohľad na to, či je človek bohatý, chudobný, čistý alebo špinavý. Prítomnosť vší totiž nie je spôsobená špinavými vlasmi alebo špinou vo všeobecnosti, čo je pomerne rozšírený mýtus. Na jednej strane si môžete vydýchnuť, pretože vaše dieťa je aj napriek všiam čisté. Na strane druhej sa môžete pustiť do vyčesávanie a umývania.
Vši, hnidy alebo lupiny?
A nemôžu to byť iba lupiny? Hnidy, teda vajíčka vší, vyzerajú na prvý pohľad ako lupiny, a aj preto tomuto problému rodičia niekedy nevenujú dostatočnú pozornosť. Základný rozdiel spočíva v tom, že vši predstavujú prenosné ochorenie spôsobené ľudským ektoparazitom, zatiaľ čo lupiny sú kožné ochorenie, ktoré nie je nákazlivé. Jedno i druhé postihuje oblasť pokožky hlavy a môže spôsobovať svrbenie. No kým svrbenie pri lupinách vyvoláva suchá pokožka, pocit svrbenia pri všiach je spôsobený dráždivými slinami tohto hmyzu, ktoré sa uvoľňujú pri cicaní krvi.
Ako teda rozlíšiť vši a hnidy od lupín, keď jedno i druhé vyzerá na prvý pohľad ako biele fliačiky a svrbí to?
- Vši sa na rozdiel od lupín vo vlasoch hýbu, no ich pohyb nemusíte zaregistrovať. Sú totiž drobné, dlhé asi 3 mm a majú hnedastú farbu.
- Hnidy, teda vajíčka vší, sú hnedé alebo biele a sú prilepené na vlas. Práve ich si rodičia často pomýlia s lupinami.
- Aj lupiny sú totiž biele, avšak na rozdiel od hníd sa na vlasy neprilepia a ľahko ich odfúknete. Prítomnosť lupín takisto sprevádza žltá alebo biela pokožka hlavy, ktorá je šupinatá alebo mastná.
Zdroj foto: Freepik
Parazit, ktorého nezastavíte
Vši a hnidy vo vlasoch sa najčastejšie vyskytujú u detí predškolského veku, ktoré navštevujú škôlku a u detí mladšieho školského veku. Ide o lezúci hmyz - vši nedokážu skákať ako blchy a nelietajú. Šíria sa blízkym a priamym kontaktom hlava na hlavu, preto je bežné, že deti si domov prinesú vši práve zo škôlky. Tam trávia so spolužiakmi množstvo času v bezprostrednej blízkosti, hrajú sa a spia blízko seba.
Je menej pravdepodobné, že vaše dieťa “chytí” vši bez priameho kontaktu, no tento ektoparazit sa dokáže šíriť aj prostredníctvom osobných vecí, a to hlavne vtedy, keď si deti požičiavajú hrebeň či kefu na vlasy, klobúky, šatky, slúchadlá, sponky a gumičky do vlasov, ale aj uteráky a vankúše. Vši sa môžu šíriť aj bez toho, aby deti boli v tesnom kontakte. Stačí, že v škôlke majú spolužiaci zavesené čiapky na jednom vešiaku alebo uložené v tej istej skrinke.
Šíreniu vší nedokážete predísť a svoje dieťa v podstate nemôžete ochrániť bez toho, aby ste ho úplne izolovali. Najmä v škôlke je nesmierne náročné zabrániť šíreniu vší, pretože tam dochádza k prirodzenému kontaktu detí. Môžete však poprosiť svoje dieťa, aby si oblečenie a doplnky vešalo na samostatný vešiak, spalo iba na svojom vankúši a a vyhýbalo sa zdieľaniu hrebeňov, sponiek, gumičiek a čiapok.
Zdroj foto: Freepik
Ako odstrániť hnidy a zbaviť sa vší?
V prvom rade musíte hnidy a vši nájsť, čo nemusí byť vôbec jednoduché. Keď však vaše dieťa zahlási, že ho svrbí hlava, nenechávajte nič na náhodu a pustite sa do hľadania. Na to budete potrebovať dobre osvetlenú miestnosť alebo lampu, ktorou si posvietite na hlavu dieťatka. Vytvorte vo vlasoch cestičku a hľadajte lezúce vši a "prilepené" hnidy po jednotlivých sekciách. Teraz, keď už viete, ako vyzerajú hnidy vo vlasoch, skúste sa zamerať práve na ne. Živé vši sa totiž hľadajú veľmi ťažko, pohybujú sa rýchlo a vyhýbajú sa svetlu.
Hnidy vyzerajú ako biele, žltohnedé až hnedé bodky, ktoré sú pevne prichytené k vlasu blízko pokožky hlavy. Najjednoduchšie ich nájdete na krku alebo za ušami, ale vyskytujú sa aj na temene hlavy a v zriedkavých prípadoch aj v obočí. Môže sa stať, že nájdete iba hnidy, ale žiadne vši. Prítomnosť vajíčok vo vlasoch však naznačuje, že v istom momente tam voš bola a ešte vždy môže byť. Hnidy bez vší sa totiž do vlasov nedostanú, no môže sa stať, že ste vši vyčesali alebo sa hmyz po nakladení vajíčok preplazil na ďalšiu hlavu.
Na odstránenie vší a hníd je najúčinnejšia metóda vyčesávania spojená s používaním špeciálneho šampóna. Vyčesávanie je jednoduché, ale zdĺhavé a budete na to potrebovať hrebeň na hnidy a vši. Umyte dieťatku vlasy špeciálnym šampónom proti všiam a ešte vlhké vlasy prečesávajte po jednotlivých prameňoch. Po každom prečesaní utrite hrebeň do papierovej utierky a skontrolujte, či sa na nej nachádzajú hnidy, poprípade vši. Túto metódu aplikujte každé 2-3 dni a pokračujte 2-3 týždne po tom, čo ste vo vlasoch našli poslednú živú voš.
Vlasy môžete prečesávať aj prstami a hnidy ručne vyberať. Pre mnohých to bude zrejme nepríjemné, ale je to rovnako účinné. Svoje o tom vedia aj opice a primáty, ktoré si takisto navzájom kontrolujú srsť a pokožku a ručne odstraňujú parazity. Nájdenú hnidu alebo voš (či už živú alebo mŕtvu) rozpučte v papierovej utierke a vyhoďte do koša, poprípade spláchnite v toalete.
Vyhnite sa domácim receptom na odstránenie vší a nepoužívajte vazelínu, olivový olej ani majonézu. Existujú aj elektronické hrebene, ktoré vraj uľahčujú odstraňovanie hníd a zabíjajú vši, ale tieto tvrdenia nepotvrdili žiadne vedecké štúdie. Na zbavenie sa vší a hníd vám naozaj postačí šampón, hrebeň a trpezlivosť. Ak vo vlasoch dieťatka nájdete hnidy aj dva týždne po začatí liečby, navštívte lekára. V prípade, že zlyhali všetky voľne dostupné spôsoby liečby, môže lekár predpísať antiparazitikum.
A na záver - deti upokojte a ubezpečte ich, že nie je dôvod na plač a že o vlásky neprídu. To, že niekto má vši, ešte neznamená, že sa musí ostrihať dohola.
Zdroj:
- Head Lice: Signs & Treatment. Online. In: Nemours Children's Health®. Dostupné z: https://kidshealth.org/en/parents/head-lice.html.
- Erica Roth. What’s the Difference Between Lice and Dandruff? Online. In: Healthline. 2019. Dostupné z: https://www.healthline.com/health/lice/lice-vs-dandruff.
- Dawn Nolt, MD, MPH, FAAP. Head Lice: What Parents Need to Know. Online. In: American Academy of Pediatrics. 2022. Dostupné z: https://www.healthychildren.org/English/health-issues/conditions/from-insects-animals/Pages/signs-of-lice.aspx.
- Head lice and nits. Online. In: NHS. Dostupné z: https://www.nhs.uk/conditions/head-lice-and-nits/.