Ako vyvolať pôrod? Pomôcť môže Hamiltonov hmat

  Kategórie: Tehotenstvo,
5 min
21. mar'25

Prenášate, trápite sa, máte pocit, že ste už vyskúšali všetko a bábätku sa aj napriek tomu nechce prísť na svet? Štatistiky o tom, koľko detí sa narodí po termíne pôrodu, sa výrazne líšia, no iba 4 % detí sa narodia v stanovenom termíne. Niekedy dieťatku na svet musia pomôcť lekári a vtedy môže prísť na rad aj Hamiltonov hmat. Už ste o ňom počuli?

Hamiltonov hmat je technika na oddelenie plodového vaku od krčka maternice mechanickým spôsobom, teda bez použitia liekov. Je to technika, ktorú prvýkrát predviedol a následne popísal škótsky lekár James Hamilton v roku 1810. Keďže bol prvý, kto sa o niečo také pokúsil, technike sa pripísalo jeho meno a dodnes tento spôsob urýchlenia pôrodu označujeme ako Hamiltonov hmat. Zaujíma vás, či je bezpečný, kedy sa využíva a či naozaj zaberá? Čítajte ďalej.

Bolí Hamiltonov hmat?

Áno aj nie. Keďže bolesť je veľmi individuálna a prah bolesti je u všetkých žien (aj ľudí všeobecne) iný, nedá sa stopercentne povedať, že Hamiltonov hmat bolí. Niektoré ženy ho opisujú ako nepríjemné vyšetrenie u gynekológa, pre iné je vyslovene bolestivý a niektoré rodičky ho dokonca označujú za najbolestivejšiu fázu pôrodu. Hamiltonov hmat so sebou prináša rôzne skúsenosti, ktoré sú pre viaceré rodičky skôr odstrašujúce, no nemusí to tak byť.

Mnohé mamičky, ktoré už majú po pôrode, sa zhodujú v tom, že Hamiltonov hmat by bol určite omnoho znesiteľnejší, keby naň boli pripravené a personál by ich vopred upozornil, čo idú vykonávať. Hamiltonov hmat by sa mal vykonávať iba so súhlasom tehotnej, no žiaľ, nie vždy je to tak. Stále však platí, že Hamiltonov hmat je jedna z najšetrnejších metód, ktorá dokáže spustiť pôrod. Názory lekárov na jej efektívnosť sa síce rozchádzajú, keďže nie je stopercentne účinná, avšak je mierna, neinvazívna (ak je správne prevedená) a nevyžaduje si medikáciu.

Ako sa robí Hamiltonov hmat?

Oveľa známejší ako Hamiltonov hmat je Heimlichov hmat, resp. manéver, ktorý sa používa pri dusení. Aj na základe toho si niektoré ženy myslia, že Hamiltonov hmat bude tiež spočívať v tlaku na brucho, no nie je to tak. Pri vykonávaní Hamiltonovho hmatu lekár alebo pôrodná asistentka vsunie prst za okraj krčka maternice a prstom jemne obkrúži celý krčok. Plodový obal, ktorý je ku krčku “prilepený” sa uvoľní, čím sa vyplavia prostaglandíny, hormóny spúšťajúce pôrod.

Niekto na túto techniku využíva iba špičku prsta, iní lekári či pôrodné asistentky robia hlbší hmat. Rôzna môže byť aj intenzita a trvanie - niektorí lekári obkrúžia krčok iba raz, ale nie je to pravidlom a môžete natrafiť na pôrodníka, ktorý bude tieto krúživé pohyby opakovať. Samotný postup by mal byť prekonzultovaný s tehotnou ženou a lekár by mal brať do úvahy jej želania.

Pôrod a Hamiltonov hmat

Zdroj foto: Freepik

Kedy áno a kedy nie?

Taška do pôrodnice je dávno zbalená, vy však prenášate, trápite sa a už chcete mať pôrod čo najskôr za sebou, no bábätko to vidí inak. To, či ste vhodná kandidátka na vykonanie Hamiltonovho hmatu, najlepšie vyhodnotí lekár. Dá sa vykonať, ak:

  • je krčok maternice otvorený, keďže cez zatvorený krčok sa prst ani jeho špička dnu nedostane. To znamená, že telo ešte nie je na pôrod pripravené a nemá zmysel túto techniku aplikovať;
  • ste po termíne pôrodu, teda prenášate alebo ste v poslednom týždni tehotenstva. Hamiltonov hmat by sa mal vykonávať po 40. týždni tehotenstva, kedy je bábätko donosené;
  • vám zdravotný stav nedovoľuje už dlhšie prenášať, napr. vás trápi preeklampsia, gestačný diabetes, disproporcia panvy a plodu či iné diagnózy, ktoré ohrozujú vás alebo bábätko;
  • rast dieťatka nespĺňa očakávania;
  • máte viacplodové tehotenstvo.

Samozrejme, existujú aj kontraindikácie, na základe ktorých tehotná žena nie je vhodnou adeptkou na prevedenie tejto techniky. Hamiltonov hmat má isté riziká a nesmie sa vykonávať v prípade, že:

  • sú prítomné placentárne abnormality;
  • tehotná žena vie, že nebude rodiť vaginálne. V prípade plánovaného pôrodu sekciou nemá zmysel otvárať krčok maternice;
  • máte streptokoka skupiny B. Ster z pošvy na prítomnosť streptokoka sa vykonáva medzi 35. a 37. týždňom tehotenstva. Streptokok skupiny B sa bežne nachádza v ľudskom tele a dospelému jedincovi zvyčajne nespôsobuje žiadne ťažkosti. Dieťatko sa ním však môže nakaziť počas prechodu pôrodnými cestami, čo môže mať pre jeho citlivý organizmus fatálne následky, preto je dôležité vedieť o jeho prítomnosti v tele matky. Tá dostane počas pôrodu antibiotiká, ktoré ochránia bábätko pred infekciou.

Kedy sa spustí pôrod?

Po prevedení Hamiltonovho hmatu môže žena spozorovať krvácanie, bolesti brucha a/alebo nepravidelné kontrakcie. Krvácanie však spravidla nie je silné a pripomína skôr špinenie v posledných dňoch menštruácie. Keďže táto metóda rozširuje krčok maternice, dochádza aj k uvoľneniu hlienovej zátky, ktorá chráni bábätko pred infekciami. Hlienová zátka sa nemusí uvoľniť celá, ale môže “odtekať” aj postupne.

S uvoľnením hlienovej zátky súvisia aj kontrakcie, ktoré by sa mali objaviť do 48 hodín od vykonania Hamiltonovho hmatu. Prísť však môžu aj oveľa skôr alebo sa nedostavia vôbec. V takomto prípade sa môže technika zopakovať, avšak pôrodníci odporúčajú pristúpiť k iným, indukčným metódam na spustenie pôrodu.

Vaše šance na spustenie pôrodu po Hamiltonovom hmate sú vyššie, ak sú už viditeľné zmeny na krčku maternice, krčok je mäkší a začína sa sám oddeľovať. Štatistiky ukazujú, že jeho úspešnosť je na úrovni približne 50 %, takže to, či Hamiltonov hmat pomôže práve vám, závisí od viacerých faktorov.

Zdroj: