Na pláži s bábätkom: Čo očakávať?

  Kategórie: Bábätko a batoľa,
5 min
06. aug'21

Odhodlali ste sa na prvú dovolenku s bábätkom? Cestovanie s niekoľkomesačným dieťatkom môže byť poriadnou výzvou, ale zároveň krásnym zážitkom na celý život. Čo od prvej dovolenky s nemluvniatkom očakávať, čo nesmie chýbať vo vašej batožine a aké budú dni na pláži? Toto a ešte viac sa dočítate v nasledujúcich riadkoch.

Cestovanie s bábätkom nie je po prvýkrát nikdy jednoduché, obzvlášť ak cestujete letecky a bývate v hoteli. Dovolenka s bábätkom na pláži však so sebou prináša celý rad výziev, o ktoré sa postará slaná morská voda, piesok a množstvo ďalších aspektov. Základom je nemať príliš veľké očakávania a pripraviť sa na to, že takmer všetko sa bude točiť okolo vášho drobca. Ten bude jednoducho stredom vašej pozornosti.

Tú knihu možno nedočítate

Pravidlo, ktoré si treba osvojiť hneď na začiatku, znie takto: Tú knihu, na ktorú ste sa tešili, možno ani neotvoríte a rovnaký scenár čaká aj horu magazínov, ktoré ste si so sebou na dovolenku priniesli. Mnohí rodičia sa na dovolenku tešia aj preto, že si konečne nájdu čas na dočítanie knihy, ale bábätko má zakaždým iné plány.

Len čo otvoríte knihu, potrebuje prebaliť, nakŕmiť alebo si jednoducho pýta vašu pozornosť a keď konečne zaspí, zaspíte spolu s ním. Vopred sa preto pripravte na to, že počas celej dovolenky sa vám podarí prečítať maximálne jednu kapitolu a ak bude vo vašom prípade realita priaznivejšia, čaká vás príjemné prekvapenie.

Dovolenka babatko otec

Čím bližšie k pláži, tým lepšie

Hotelová izba s výhľadom na more v blízkej pešej vzdialenosti k pláži naberie s bábätkom úplne iný rozmer. Zistíte to najmä v prípade, že bábätko začne byť počas dňa na pláži nepokojné a vy sa budete musieť čo najrýchlejšie presunúť do hotela. Má to však aj inú výhodu - ak so sebou na pláž niekoľkokrát do dňa nosíte kompletnú plážovú výbavu bábätka, nemusíte prejsť niekoľko kilometrov, iba zopár krokov.

A prečo izba s výhľadom na more? Tá je pre vás, milí rodičia. Môže sa stať, že niekedy vám bábätko jednoducho nedovolí odísť na pláž a vy si budete môcť vychutnať pohľad na blankytné more aspoň takto.

Nafukovací bazén je must-have

Nafukovací bazén je pre bábätká určite bezpečnejší ako bezprostredný pobyt v mori. Oceníte ho najmä v prípade, že vaše dieťatko už sedí a vie sa hrať s hračkami (hoci hra môže znamenať iba chytanie hračiek a búchanie nimi o zem). Nezabudnite tiež na vedierko, ktorým bazén naplníte morskou vodou. Deťom úplne postačí loptička do vody, spomínané vedierko, lopatka a formičky, ktorými môžu vodu prelievať z vedierka do bazéna a späť. Nehovoriac o tom, že pobyt v bazéne s vodou dieťatko schladí a osvieži.

Dovolenka babatko bazen

zdroj foto: Freepik

Obedný spánok na pláži nie je pre všetkých

Ďalšie očakávanie, ktoré môže tvrdo naraziť na realitu, je spánok bábätka na pláži. Nie všetky deti budú nadšené z tepla, slnka a hluku, ktorý je na pláži všadeprítomný. Vy si možno dokážete na pláži zdriemnuť, ale o vašom bábätku to platiť nemusí. Preto ak ste si predstavovali, že počas spánku malého drobčeka stihnete chytiť bronz, zaplávať si a čítať, pripravte sa aj na inú alternatívu. Niektoré deti jednoducho uprednostnia, tichú, tmavú izbu a v nej postieľku so spacím vakom.

Hydratácia, hydratácia a ešte raz hydratácia

Počas dovolenky, najmä počas tej letnej, ide pitný režim často na vedľajšiu koľaj. Kto má pri toľkých zážitkoch myslieť na dopĺňanie tekutín? Hydratácia je však na dovolenke nevyhnutná a dvojnásobne to platí pri malých deťoch, ktoré niekedy smäd nepociťujú a musia za ne myslieť rodičia. Ak svoje bábätko ešte výhradne dojčíte, pitný režim mu plne zabezpečí materské mlieko, v ostatnom prípade to môže byť aj čistá voda alebo bylinné čaje. Viac o pitnom režime si prečítajte v tomto článku.

Plienky do vody a ďalšie nevyhnutnosti

Pred odchodom na dovolenku je dobré mať pred očami zoznam vecí, ktoré by vám rozhodne nemali chýbať. Tu je zoznam vecí, ktoré po prvej dovolenke s bábätkom odporúčajú rodičia:

Dovolenka babatko hracky

Pár rád na záver

Nikto iný nepozná vaše bábätko tak dobre ako vy sami. Viete odhadnúť, či nielen samotnú dovolenku, ale aj cestu zvládne a či ju zvládnete aj vy. Ak máte pokojné dieťatko, ktoré nemá problém s prispôsobením sa novému prostrediu, je to veľké plus, no v opačnom prípade zvážte odklad prvej dovolenky s potomkom na nasledujúce leto.

Samozrejmosťou sú všetky potrebné doklady a aj očkovania, ktoré musí bábätko podstúpiť. Nechcete sa predsa pred hranicami otočiť a ukončiť vysnívanú dovolenku ešte pred jej začiatkom. Myslite tiež na to, že deti v dojčenskom veku ešte nemajú dokonale vyvinutú termoreguláciu, preto pre ne nie sú vhodné destinácie s extrémne vysokými teplotami vzduchu.

Neváhajte sa pred výberom dovolenkového rezortu poradiť s pediatrom. Odporučí vám najvhodnejšiu krajinu a určite pridá pár praktických rád, ktoré vám dovolenku s bábätkom uľahčia.