Ako sa vykakať, keď to nejde

8 min
11. apr'25

Pozor, hlásime zápchu. Ale nie dopravnú. Zápcha trápi nielen cestnú premávku, ale aj dospelých a, žiaľ, nevyhýba sa ani deťom. Aké sú príznaky zápchy u detí, prečo k nej vôbec dochádza a ako sa vykakať, keď to nejde? Ak ste pripravení na reči o hovienku, čítajte ďalej.

Ťažkosti s vykonaním veľkej potreby u detí trápia, ako inak, aj rodičov. Na to, aby sme pochopili detskú zápchu, musíme mať isté všeobecné poznatky o detskej stolici. Keď trávenie dieťatka funguje tak, ako má, stolica je pravidelná a mäkká. O zápche hovoríme nielen vtedy, keď sa dieťatko vôbec nedokáže vykakať, ale aj vtedy, keď kaká menej často alebo keď sú hovienka tvrdé, suché a kakanie sprevádza bolesť.

Ak zažívate s dieťatkom premiéru, možno sa stresujete, keď nevidíte hovienko na plienke pri každom prebalení. Pravda je však taká, že frekvencia stolice vášho dieťatka sa môže líšiť zo dňa na deň. Dojčatá konzumujúce umelú výživu majú tendenciu kakať aspoň raz za deň, ale môže sa stať, že dieťatko sa nevykaká aj jeden či dva dni bez toho, aby to nevyhnutne znamenalo zápchu.

Samozrejme, v prvých týždňoch budú bábätká kakať častejšie, a to hlavne tie, ktoré sú dojčené. Materské mlieko je totiž ľahko stráviteľné a niekedy črevami detí doslova preletí. Nebude to však platiť vždy. Aj 3-6 týždňové bábätko môže mať niekedy zriedkavejšiu stolicu a vykaká sa napríklad iba dvakrát do týždňa. Ak ho však netrápi nič iné, iba frekvencia kakania, zrejme v jeho prípade nejde o zápchu.

Aké sú príznaky zápchy u dojčiat?

Máte podozrenie, že vášho drobca trápi zápcha, ale nie ste si úplne istí? Nasledujúce príznaky môžu naznačovať, že dieťa má naozaj zápchu:

  • Stolica dieťaťa vyzerá ako drobné guličky podobné granulkám (inak povedané zajačie bobky), alebo je veľká a tvrdá.
  • Počas kakania sa dieťatko prehýba v chrbte a/alebo plače. Majte na pamäti, že dojčatá sa pri kakaní bežne namáhajú, keďže často kakajú v ľahu. Ak je výsledkom tejto námahy dobre vyzerajúce hovienko, vaše dieťa nemá zápchu.
  • Pohyby čriev dieťaťa sú menej časté ako býva zvykom (napr. menej ako dvakrát do týždňa).
  • U detí, ktoré chodia na nočník, nastane viac ako jedna nehoda s kakaním za týždeň.
  • Počas kakania sa deti sťažujú na bolesť alebo vidíte, že ich očividne niečo bolí.
  • Po kakaní alebo počas neho sa objaví krvácanie, pretože stolica je tvrdá a veľká.
  • Dieťa zadržiava stolicu.
  • Objavila sa znížená chuť do jedla.
  • Dieťa je bez zjavnej príčiny unavené.

Dojča a plyšový medvedík

Zdroj foto: Freepik

Čo spôsobuje zápchu u detí?

Zápcha u malých detí je nezvyčajná, a to najmä vtedy, keď ešte nejedia tuhú stravu. Vtedy je najčastejšou príčinou umelé mlieko, ktoré vášmu dieťatku nemusí vyhovovať (niektoré umelé mlieka sú ťažšie stráviteľné). Zápchu u bábätiek však najčastejšie spôsobuje zmena stravy, teda prechod z materského mlieka na prvé príkrmy. Ich tráviaci systém potrebuje trochu času, kým sa prispôsobí novému jedálničku.

Zápchu u detí môže mať na svedomí aj prerezávanie zúbkov. To síce nemá priamu súvislosť so zápchou, avšak niektoré deti v tomto období kvôli bolesti a diskomfortu papajú menej, takže aj pohyby čriev sú zriedkavejšie. Postarajte sa o to, aby bolo dieťa dostatočne hydratované a vyskúšajte rôzne chladiace gély zmierňujúce bolesť a hryzátka vhodné do mrazničky, ktoré takisto uľavujú od bolesti.

Jednou z častých príčin zápchy u detí sú aj lieky, najmä lieky proti bolesti a antacidá. V prípade, že vaše dieťatko začalo užívať lieky a krátko na to sa dostavila zápcha, prečítajte si ešte raz príbalový leták a poraďte sa s lekárom, či má dieťa pokračovať v užívaní liekov.

U starších detí môže byť spúšťačom zápchy zadržiavanie stolice. Deti môžu ignorovať nutkanie na stolicu, napríklad keď sú veľmi zaneprázdnené hrou alebo sa cítia nepríjemne pri používaní verejnej toalety (aj tej v škôlke/škole) alebo nechcú ísť na veľkú potrebu na návšteve. Zápcha sa objavuje aj u detí, ktoré majú problém zvyknúť si chodiť na nočník.

Vo veľmi zriedkavých prípadoch môže byť zápcha dieťatka príznakom iného ochorenia, napríklad hypotyreózy (znížená funkcia štítnej žľazy), cystickej fibrózy či Hirschsprungovej choroby (ide o pomerne vzácne vrodené ochorenie, ktoré sa prejavuje ako črevná nepriechodnosť). Ak zápcha u vášho dieťatka pretrváva a vy si neviete rady, navštívte pediatra. Ten určí presnú príčinu a nasadí malému pacientovi vhodnú liečbu.

Zápcha nerovná sa choroba

Zápcha nemusí nutne znamenať, že s tráviacim systémom vášho dieťatka nie je niečo v poriadku. Až v 95 % je detská zápcha funkčná a nie je spôsobená žiadnou vážnejšou diagnózou. Funkčná zápcha znamená, že dieťa netrpí žiadnym základným ochorením a nemá anatomické problémy s gastrointestinálnym traktom. Telo funguje, akurát nefunguje tak, ako by malo.

Liečba funkčnej zápchy spočíva v obnove schopnosti čreva pracovať tak, ako by malo. Zápcha sa u detí najčastejšie objaví v dôsledku zmien v stravovaní, môžu ju spôsobiť aj lieky a takisto zmeny v toaletných návykoch. Najmä u detí v predškolskom a mladšom školskom veku vyústi do zápchy už spomínané zadržiavanie stolice. Mnohým deťom je nepríjemné vykonávať veľkú potrebu v škôlke či v škole a takéto zadržiavanie stolice je bežným spúšťačom zápchy.

Zamávajte zápche na rozlúčku

Nič netrvá večne a platí to aj pre zápchu. Otázka teda znie: "Ako sa vykakať, keď to nejde?" Na detskú zápchu môžete vyskúšať overené rady rodičov, ktorí si už týmto trápením prešli. Mnohé recepty na zatočenie so zápchou sú domáce, ale aj napriek tomu efektívne:

  • Čistá voda: Možno to bude znieť až absurdne jednoducho, ale na zápchu zaberá obyčajná čistá voda. Ak má vaše dieťatko viac ako 6 mesiacov, ponúknite mu k jedlu pohár vody. Čistá voda môže pomôcť uvoľniť črevá, no nemala by nahradiť materské alebo umelé mlieko.
  • Ovocná šťava: Jablková, slivková alebo hrušková ovocná šťava obsahuje sorbitol a funguje ako prírodné preháňadlo. Dieťatku od ukončeného štvrtého mesiaca môžete dať cca 60 mililitrov ovocnej šťavy.
  • Ovocné kaše: Zápchu občas spôsobí prechod na tuhú stravu a sú to paradoxne príkrmy, ktoré môžu deťom uľaviť. Vyskúšajte drobcovi uvariť kašu z hrušky, broskyne, jabĺčka, sliviek či hrášku. Tieto suroviny majú vysoký podiel vlákniny a dokážu črevá poriadne rozhýbať. Dávajte si pozor na banány, tie spôsobujú presný opak a môžu dieťatko ešte viac "upchať".
  • Dojčenské cereálie: Keď už máte doma papkáča tuhej stravy, vyskúšajte mu dať príkrm pozostávajúci aj z celozrnnej pšenice, jačmeňa alebo viaczrnných obilnín. Tieto konkrétne typy obilnín obsahujú viac vlákniny ako ryža a dajú tie správne veci do pohybu.
  • Čípky: U detí nie sú práve najobľúbenejšie, ale pokiaľ ide o stimuláciu čriev, sú účinné. Vťahujú vodu do čriev, čím zmäkčujú stolicu a žiadaný pohyb v črevách dokážu vyvolať už do 15 minút.
  • Laxatíva: Farmaceutické preháňadlá akéhokoľvek typu nepodávajte dieťatku bez konzultácie s pediatrom a lekárnikom. Siahnite po nich ako po poslednej možnosti, keď už nič iné nezaberá a dieťatko sa trápi.

Rozhýbte to manuálne

So zápchou si dokážu poradiť nielen určité jedlá, ale aj jemné pohyby, ktoré rozhýbu črievka, zmiernia nepohodlie a povzbudia vyprázdňovanie. Vyskúšajte napríklad masáž bruška. Dieťatko položte na chrbát a jemne pohládzajte bruško dlaňou alebo prstami v smere hodinových ručičiek. Toto môžete striedať s jemným poklepkávaním v okolí pupka a hladkaním od hrudného koša smerom nadol až po pupok.

So stimuláciou čriev pomôže aj cvičenie, konkrétne bicyklovanie. Opäť položte dieťatko na chrbátik, chyťte mu nôžky a pohybujte nimi ako na bicykli. Tieto pohyby by mali byť pomalé, nie prudké a rýchle. Nôžky môžete aj priťahovať a odťahovať od bruška a toto cvičenie striedať s bicyklovaním. Táto poloha pomáha uvoľňovať rektálne svaly, ktoré uľahčujú vylučovanie stolice.

Zdroj: